Çorlu davası yine ertelendi: ‘4 yıl geçti hâlâ sanık koltukları boş’

Tekirdağ Çorlu’da 8 Temmuz 2018’de 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasına ilişkin açılan davanın 10’uncu duruşması Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti, dava duruşmasını 5 Ekim 2022 tarihine erteledi.
4 yıldır ilerleme olmadan süren ve 4 kişinin tutuksuz yargılandığını davanın 10’uncu duruşması öncesi Santral Parkı’nda buluşan aileler, adalet talebiyle yürüdü.Yürüyüşe TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt da katıldı.


Mahkeme heyeti, Gezi Davası kapsamında tutuklanan dava avukatlarından Can Atalay’ın davaya SEGBİS ile katılması talebini reddetti.

‘4 YIL GEÇTİ SANIK KOLTUKLARI BOŞ’ 

Duruşmada ayrıca Çorlu tren kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları da söz aldı. Serhat Şahin’in babası Hüseyin Şahin, “4 yıl geçti ama hâlâ sanık koltukları boş. Suçlu olmayana ceza verirken kolay veriyorsunuz, asıl suçlulara ceza vermek için ne bekliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Mısra Öz ise “Adaleti bekliyoruz. Talepleri reddediyorsunuz. Savcılığın iddianameyi geciktirmesinin sebebi bize karşı tutumunuzdur. Çorlu için adalet bekliyoruz” dedi.  Zeliha Bilgin, “Daha fazla bu adaletsizliğe gücüm kalmadı” şeklinde konuştu.‘FACİANIN SORUMLUSU AKP’DİR’ 

Mehmet Öz, “Bu davanın uzamasına anlam veremiyorum. İstenen kişiler 2 saatte yargı önüne çıkarılıyor. Sürecin hızlandırılması için yapılması gereken ne varsa sesimizi yükselteceğiz. Bu facianın sorumlusu AK Parti’dir. Bu yargılamanın uzamasının nedeni de AK Parti’dir” dedi.

AİLELER MAHKEME SALONUNU TERK ETTİ 

Kazada yakınlarını kaybeden aileler, sorumluların ceza almamasına tepkili. Duruşmayı takip eden aileler “Muhatabımız savcılıktır” diyerek salonu terk etti.

Gazeteci Mustafa Hoş’un aktardığına göre, Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybeden aileler, iddianamenin hazırlanmamasını protesto etmek için mahkeme salonunu terk ederek duruşma salonundan ayrıldı. Aileler alkışlarla protesto etti.

Duruşma salonu çıkışında, tren kazasında 14 yaşındaki kızı Bihter Bilgin’i, kız kardeşleri Emel Duman ve Derya Kurtuluş’u ve 5 aylık yeğeni Beren Kurtuluş’u kaybeden Zeliha Bilgin fenalaştı. Bilgin’e ilk müdahaleyi Canan Kaftancıoğlu yaptı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ