Cizre'de zırhlı aracın çarptığı genç öldü: Polis 'kamuoyunu ilgilendirmez' dedi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde önceki gün evinden çıkarak dershaneye giderken koruma aracının çarptığı 24 yaşındaki Abdulgaffar Dayan tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde üniversite sınavlarına hazırlanan ve dershaneye gitmek için evinden çıkan 24 yaşındaki Abdulgaffar Dayan'a 24 Ocak’ta Konak Mahallesi ile Nur Mahallesi'ni bağlayan eski köprüden geçerken zırbir araç çarptı.

Tanıkları aracın kaymakamın koruma aracı olduğunu belirtmişti. Ancak aradan 2 gün geçmesine rağmen resmi makamlar tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Hayati tehlikesi olan Dayan’ın iki gündür Cizre Devlet Hastanesi’nde tedavi altındaydı.


Bugün öğle saatlerinde Dayan’ın vefat ettiği ailesine iletildi. Dayan’ın akrabaları ve HDP İlçe Örgütü cenazeyi almak için hastaneye gitti. Dayan bugün Cizre mezarlığına defnedilecek. 

EMNİYET: KAMUOYUNA İLGİLENDİRMEYEN KONULAR

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin haberinde, Cizre’de son 5 yılda kaç kişiye zırhlı araç çarptığını, sivillere çarpan kolluk kuvvetlerine soruşturma açılıp açılmadığını, kazaların önlenmesi için ne gibi çalışmaların yapıldığını sorduğu Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü'nden, “Kamuoyuna ilgilendirmeyen konular” denilerek başvurunun bilgi edinme hakkı kapsamında olmadığının söylendiğini aktardı.

Emniyet Müdürlüğü'nün verdiği yanıt şöyle: “4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas Ve Usuller Hakkında Yönetmelik madde 36 'Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır' hükmü amirdir.”

Öte yandan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya zırhlı araçlar ilgili sorduğu soru önergesine de henüz yanıt verilmedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ