CHP’nin ‘128 milyar dolar nerede?’ pankartları dünya gündeminde

Merkez Bankası'nın 128 milyar dolarlık döviz rezervi Türkiye'de siyaset gündeminin ilk sıralarında yer almaya devam ederken, dünyada da yankı buldu.


CHP'nin "128 milyar nerede?" afiş ve pankartlarının savcılık talimatlarıyla indirilmesi, uluslararası basının da gündemine girdi.

Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık döviz rezervinin gizlice harcanması ve CHP’nin ‘128 milyar nerede?’ pankartlarının polis tarafından indirilmesi uluslararası basının gündeminde.


ABD merkezli finans ajansı Bloomberg, “Türk polisi 128 milyar dolar afişlerini indirdi” başlıklı haberde, CHP binalarına asılan “128 milyar dolar nerede?” yazılı afiş ve pankartların savcılık talimatıyla polis tarafından vinçlerle gece saatlerinde indirildiği aktarıldı.

‘REZERVLER HATALI KULLANILDI’ 

Haberde, CHP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın ekonomi yönetiminin başında olduğu dönemde TL’yi savunmak adına merkez bankası rezervlerinin hatalı şekilde kullanıldığını öner sürdüğü, Türkiye’nin para politikası kökenli siyasi kavganın giderek şiddetlendiği aktarıldı.

‘REZERVLER FAİZİ DÜŞÜK TUTMAK İÇİN HARCANDI’ 

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’ın, Türkiye’de faizlerin düşük tutulması için 100 milyar dolardan fazla rezerv harcandığı yönündeki tahmini de haberde yer aldı. Haberde, Erdoğan’ın damadı ve eski Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’a sahip çıkarak, “Kaybolan bir şey yok, para ülkenin hazinesinde ve merkez bankasında. Döviz rezervlerimiz toparlanmaya başladı” sözlerini kullandığı da hatırlatıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ