Cengiz İnşaat İkizdere'de topu bakanlığa attı: Yeri onlar seçti!

Rize İkizdere'de doğayı talan ederek taş ocağı açmak isteyen Cengiz İnşaat, "Hammaddenin temin edilmesi planlanan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı, bakanlık tarafından seçilmiştir" açıklamasını yaptı.

Rize'nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’ne Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı direniş sürüyor.

Bölgedeki doğal yaşamı katlederek taş ocağı açma girişimine karşı kamuoyunda oluşan tepkinin ardından işletmeci firma Cengiz İnşaat'tan yazılı bir açıklama yapıldı.


Yapılan açıklamada "Hammaddenin temin edilmesi planlanan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı, bakanlık tarafından seçilmiştir. Çevresel etkileri dikkate alınarak sürecin en başından itibaren hammaddenin temin edilebileceği tüm alternatif taş ocakları bakanlık tarafından araştırılmıştır" denildi.

"BAKANLIK UYGUN TAŞ OCAKLARINI BELİRLEDİ"

Şirket açıklamasında şunlar kaydedildi:

- Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na ait ‘Rize İyidere Lojistik Limanı’ projesi, bu işe ait ihaleyi kazanan Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Yapı ve Yapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi İş Ortaklığı tarafından gerçekleştirilecektir.

- Proje sahasının fiziki koşulları ve limanın inşa edileceği yer sebebiyle liman sahasında dolgu yapılması ve kullanılacak bu dolgu malzemesinin, deniz suyuna dayanıklı olması gerekmektedir.

- Bu amaçla projenin sahibi olan ilgili bakanlık tarafından yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda uygun taş ocakları belirlenmiş, rezerv miktarı ve dayanıklılık değerleri dikkate alınarak koşulları sağlayan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nden ilgili mevzuat kapsamında hammadde üretim izni alınmıştır.

"HERHANGİ BİR TESPİT YETKİMİZ YOKTUR"

- Tüm yasal izinlerin tamamlanmasının ardından ‘Rize İyidere Lojistik Limanı’ projesinin inşaat faaliyetlerine başlanmıştır. Bu süreçte yasal olarak hammaddenin temin edileceği taş ocağının seçilmesi konusunda, şirketimizin herhangi bir tespit yetkisi veya tasarrufunun bulunmadığını önemle belirtmek isteriz.

- Hammaddenin temin edilmesi planlanan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı, Bakanlık tarafından seçilmiştir. Çevresel etkileri dikkate alınarak sürecin en başından itibaren hammaddenin temin edilebileceği tüm alternatif taş ocakları bakanlık tarafından araştırılmıştır.

"DOĞAL YAŞAMIN GERİ KAZANILMASI SAĞLANACAK"

- Şirketimizin o bölgede yaşayan herkesin görüşlerini hassasiyetle ve ciddiyetle değerlendirdiğini bilmenizi isteriz. İmalatların tamamlanması ve liman için gerekli hammaddenin temini sonrasında taş ocağının rehabilitasyonu şirketimiz tarafından gerçekleştirilecektir.

- Taş ocağında maden araması yapıldığına, ocağın daha sonra farklı amaçlarla kullanılacağına dair iddialar asılsız olup ‘Rize İyidere Lojistik Limanı’ projesi ile sınırlı hammadde temini tamamlandıktan sonra toprak üzerindeki bitki ve ağaçlandırma çalışması yapılarak mevcut doğal yaşamın geri kazanılması sağlanacaktır." 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ