Çavuşoğlu: Filistin'e desteğimiz İsrail'le ilişkilerimizin seyrinden bağımsızdır!

Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile bir araya gelen Mevlüt Çavuşoğlu, "Filistin davasına desteğimiz İsrail'le ilişkilerimizin seyrinden tamamen bağımsızdır" ifadelerini kullandı.

İsrail ziyareti öncesi Filistin'e giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, "Bağımsız ve egemen bir devlete sahip olma mücadelesinde Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.


Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmelerde ikili ticaretin artırılmasının yolları ele alınırken, haziran sonunda Türkiye-Filistin Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı yapılması kararlaştırıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kentinde bir sanayi bölgesi inşa etme projesi de değerlendirildi. Ayrıca Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Filistin makamlarıyla iş birliğini artırmasının gündeme geldiği paylaşıldı. Görüşmede, Filistin ekonomisinin desteklenmesinin yolları, Filistin ekonomisinin canlandırılması için alınacak tedbirlerin yanı sıra Mescid-i Aksa'daki durum ele alındı.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"Bağımsız ve egemen bir devlete sahip olma mücadelesinde Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. İsrail'le ilişkilerin normalleşmesinde Filistin yönetimiyle eşgüdümü sürdürüyoruz. İki devletli çözüm misyonunu diri tutmamız gerekiyor. Filistin davasına desteğimiz, İsrail ile ilişkilerimizin seyrinden tamamen bağımsızdır.

Maarif Vakfı'mız Filistinli kardeşlerimize eğitim verecek. Ayrıca Filistinli gençlerin Türkiye'deki üniversitelere ilgi göstermesinden memnunluk duyuyoruz. Türkiye burslarını ihtiyaç duyulduğunda artırabiliriz.

Türkiye'nin Filistin davasına verdiği önem herkes taraftan bilinir. Türkiye'deki tüm kesimler bu konuda hassasiyet göstermektedir ve partiler üstü bir meseledir. Filistin'e destek önceliğimiz olmaya devam edecek.

Filistin'de tek taraflı adımlar, zorla tahliyeler gibi İsrail'in adımları barış olasılığını tehdit ediyor. Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması şarttır. Bu konuda üzerimize düşeni yapacağız.

Mescid-i Aksa'da yaşanan olay hepimizi yaralamıştır."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ