Buldan: Bahçeli, HDP’ye oy veren milyonları hedef göstermiştir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İzmir'de öldürülen Deniz Poyraz'ı 'terörist' ilan eden MHP lideri Bahçeli'ye tepki gösterdi.

Buldan "Katille dil birliği yapmıştır. Deniz'in babasını, ailesini hedef göstermiştir. Bu ülkede HDP'ye oy veren milyonları hedef göstermiştir. Savcıları göreve davet ediyoruz." dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmaya HDP İzmir İl Binası’na düzenlenen saldırıda öldürülen Deniz Poyraz’ı anarak başladı. Buldan, Deniz Poyraz’ı ‘milis’ olmakla suçlayan, ‘terörist’ ilan eden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Bahçeli’ye tepki gösterdi.


‘HER CİNAYETİN ALTINDAN AYNI ORTAK PROFİL ÇIKIYOR’ 

“Barış ve demokrasi umudunu hiçbir zaman söndüremeyecekler. Sözümüzdür sevgili Deniz. Bu topraklarda mutlaka yaşam bulacaktır. Hepimize ışık oldun, yolumuzu aydınlattın. Bu ülkede on yıllardır katiller yaratan karanlığın varlığı bizler çok iyi biliyor ve tanıklık ediyoruz. İzmir katliamını gerçekleştiren tetikçi tabii ki tek başına değildir. Onu yönlendiren, tetiği çektiren güçlerin varlığını hiç kimse inkar edemez. Bu ülkede işlenen her bir cinayetin altından aynı ortak profil çıkıyor.” diyen Buldan’ın mesajları şöyle:

‘SOYKIRIM DİLİDİR, TEHDİT DİLİDİR’ 

“Katilin profili bize ortak bir yüzü göstermektedir. Halkların kimliğine, diline, inancına karşı olan nefrettir, Kürt, kadın düşmanlığıdır, HDP’ye karşı haşere temizliği yapılsın diyen soykırım dilidir. Daha neler göreceksiniz diyen tehdit dilidir. Medya tetikçiliğidir. Şemdinli’de iyi çocuktur, İzmir’de adın ne abiciğimdir. Mafya ve çetedir. Kobani davasında kumpastır, HDP kapatma darbesidir.

‘GİZLENEMEYECEKSİNİZ’ 

Bütün bunların ortak yüzleri işte budur. Bunların hepsi kol koladır. Deniz Poyraz’ı katleden de bu örgütlü, planlı birlikteliktir. İzmir katliamında bu ortak yüzün sahiplerinin tamamının parmak izi, nefret izi vardır. İzmir katliamında tıpkı öncekilerde olduğu gibi suç üstü yakalanmışlardır. İktidarın siyaset adına bu kürsülerden ürettiği HDP düşmanlığıyla, nefret diliyle tetikçi arasındaki ilişki açık olarak ortadadır. Gizlenemeyeceksiniz.

‘BAHÇELİ, DENİZ’İN AİLESİNİ HEDEF GÖSTERDİ’  

Katil hangi saiklerle cinayeti işlediğini açıklamışsa hükümetin küçük ortağı da bugün bu kürsüden Deniz Poyraz’ı hedef göstermiştir. Katille dil birliği yapmıştır. Deniz’in babasını, ailesini hedef göstermiştir. Bu ülkede HDP’ye oy veren milyonları hedef göstermiştir. Yeni cinayetlere kapı aralayacak bu söylemlere karşı savcıları göreve davet ediyoruz. Bu küçük ortağa haddini bildirecek var mı yürekli bir savcı?”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ