Beyaz Saray, Biden-Erdoğan görüşmesinin gündem maddelerini açıkladı

Beyaz Saray, Biden ile Erdoğan arasında bugün NATO Zirvesi marjında gerçekleşecek görüşmenin gündem maddelerine ilişkin basın mensuplarını bilgilendirdi.


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan basın mensuplarının sorularına cevaben bugün NATO Zirvesi marjında ABD Başkanı Joe Biden ile AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında gerçekleşecek görüşmenin gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sullivan Türkiye saatiyle 18.00’de yapılacak görüşmede Suriye’den Libya’ya, Doğu Akdeniz’e kadar bir dizi önemli bölgesel meselenin yanı sıra ikili ilişkilerdeki çeşitli konuların ele alınacağını ifade etti.


GÜNDEMDE AFGANİSTAN VE İNSAN HAKLARI VAR

Sullivan görüşmenin önemli bir gündem maddesini Afganistan’ın oluşturduğunu, ABD’nin ülkeden askerlerini çekmesi sonrası Afgan hükümetine güvenlik desteği verilmesi, Kabil’deki büyükelçiliklerin Afganistan’da güvenli ve emniyetli bir şekilde kalmasının nasıl sağlanacağına ilişkin iki liderin konuşacağını belirtti. Sullivan görüşmenin gündeminde, ilişkilerde sorun oluşturan önemli bir mesele olarak gösterdiği “insan haklarıyla ilgili konularında” yer alacağını vurguladı.

Sullivan, görüşmenin diğer gündem maddelerine ilişkin olarak ise şu bilgileri verdi: “Terörle mücadele alanındaki diğer konuların yanı sıra Suriye’ye insani yardımlar hakkında konuşacaklar. Doğu Akdeniz’i konuşacaklar. Libya’yı konuşacaklar. Daha zorlu siyasi ve ekonomik konular hakkında konuşacaklar.”

RUSYA VE ÇİN’LE İLİŞKİLER DE ELE ALINACAK

Toplantıda Çin ve Rusya’yla ilişkiler konusunda görüş alışverişinde bulunulacağını kaydeden Sullivan “Rusya ve Çin hakkında konuşacaklar. Biliyorsunuz, Rusya belli ki bazı yerlerde Türkiye ile çelişiyor, bazı yerlerde de Türkiye ile birlikte çalışıyor. Dolayısıyla Putin’le görüşmesinden önce Erdoğan’la (Rusya’ya yaklaşıma ilişkin) notların karşılaştırılması ilginç bir fırsat olacak.” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ