Başak Demirtaş: Çete liderleri, tecavüzcüler çıkarıldı, siyasi tutsaklar ölüme terk edildi

Başak Demirtaş, eşi Selahattin Demirtaş ve diğer tutuklu-hükümlülere pandemi bahane edilerek daha zor koşullar dayatıldığını söyledi.


Eski HDP Eş Genel Başkanı Başak Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, Covid-19 salgını sırasında pandemi koşulları bahane edilerek cezaevlerindeki hak ihlallerini anlattı. Demirtaş, “Katiller, tecavüzcüler, çete liderleri çıkarıldı. Siyasi tutsaklar cezaevinde kaldı ve onların durumu daha da ağırlaştırıldı. Çok ağır hastalar ‘cezaevinde kalamaz’ raporlarına rağmen ölüme terk edildi” dedi.

Demirtaş, “Selahattin’le 18 Nisan’da görüştük. Kapalı görüş yapabildik. Pandemiden sonra görüşler bayağı kısıtlandı. Önce 3 ay boyunca hiç görüşemedik. Sonra ayda 2 defa görüştük. Son iki ayda 3’e çıkarılmışken bir daha indirildi. Bu ay sadece bir defa görebileceğim sanırım. Pandemide ilk yasaklar cezaevlerine geliyor” dedi.


Demirtaş, “Bir taraftan lebaleb kongreler yapılırken biz kapalı görüşü dahi kısıtlı bir şekilde yapabildik” dedi.

“Pandemi sonrası bütün cezaevlerinin koşulları bayağı ağırlaştı. Tüm mahpuslar tecrit içinde tecrit yaşamaya başladı” diyen Demirtaş, gazeteci Erdal Er’in YouTube’daki programında şunları söyledi:

“Türkiye’de cezaevlerinin koşulları hiçbir zaman iyi olmadı. Ama bu hak ihlalleri giderek arttı. Pandemi bahane edildi biraz da. Özellikle siyasi tutsaklar üzerindeki koşullar çok ağırlaştı. Pandemi nedeniyle bir infaz yasası çıkarıldı ve biz bütün mahpusları kapsayacağını ummuştuk. Ancak öyle olmadı. Katiller, tecavüzcüler, çete liderleri çıkarıldı. Siyasi tutsaklar cezaevinde kaldı ve onların durumu daha da ağırlaştırıldı. Çok ağır hastalar ‘cezaevinde kalamaz’ raporlarına rağmen ölüme terk edildi.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ