“Bakır külçe” diye kaldırım taşı satan şebeke üyesi TÜGVA yöneticisi çıktı

Çin'e "bakır külçe" diye kaldırım taşı gönderen Çokyiğit kardeşlerin 270 milyon liralık vurgun yaptığı ortaya çıktı.


Çin'e "bakır külçe" diye kaldırım taşı gönderen Çokyiğit kardeşlerin 270 milyon liralık vurgun yaptığı ortaya çıktı. Siparişi veren İsviçreli firma kendisini dolandıranların çıkarıldıkları ilke mahkemede adli kontrol şartı ile tahliye edilmesi ile ikinci defa şoke oldu.

İsviçre merkezli bir firmanın, İstanbul üzerinden Çin’e göndermek istediği 36 milyon dolarlık bakır külçeleri kaldırım taşıyla değiştiren dolandırıcılık şebekesinin “beyin takımı” olduğu belirtilen 3 kardeşten Soner Çokyiğit’in, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) yöneticisi olduğu ortaya çıktı.


İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2 Mart’ta İsviçre merkezli bir madencilik firmasının Türkiye’den satın aldığı ve denizyoluyla Çin’e gönderdiği 36 milyon dolar (270 milyon TL) değerindeki külçe bakırların yerine konteynırlardan bakır rengine boyanmış kaldırım taşı çıktığına dair şikâyet üzerine çalışma başlattı.

İLK DURUŞMADA GÖZALTINA ALINANLARIN HEPSİ TAHLİYE EDİLDİ 

Gemilerin Çin’e varması ile ortaya çıkan dolandırıcılığa dair 4 ay süren takip sonucunda 14 kişi gözaltına alındı.

“Cumhuriyet tarihinin en yüksek meblağlı dolandırıcılıklarından biri” diye gösterilen dolandırıcılığı gerçekleştirenlerden 11’i ev hapsi şartı ile tahliye edilmişti. Şebeke üyesi olduğu belirtilen 3 kişi ise herhangi bir adli kontrol şartı olmaksızın serbest bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre Tekirdağ’da kurulan firma istenen bakırları külçeler halinde, konteynerlere yükledi. Yapılan kontroller sonrasında konteyner mühürlendi. Akabinde İsviçreli şirket, 36 milyon doları Çokyiğit kardeşlerin kurduğu şirkete ödedi.

İddiaya göre, şebeke üyeleri mühürleme aşaması sonrasında, konteyner mührünü söktü. Bakırları çıkararak yerine bakıra benzesin diye boyanmış kaldırım taşı doldurdu.

“ÇOKYİĞİT KARDEŞLER ORGANİZE ETTİ” İDDİASI

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; İsviçreli firmanın yetkilileri davada tutuklama olmaması karşısında ikinci defa şoke oldu. Dolandırıcılığın beyin takımında ise Sinan Çokyiğit (41), Dursun Çokyiğit (37) ve Soner Çokyiğit (36) kardeşlerin yer aldığı iddia edildi.

Soner Çokyiğit’in ise Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) eski yöneticisi olduğu ortaya çıktı. TÜGVA İstanbul Çalışan Gençlik Koordinatörlüğü de yapan Çokyiğit, 22 Aralık 2018’de tek liste ile gerçekleştirilen TÜGVA 3’üncü Olağan Genel Kurulu’nda, genel merkezdeki Çalışan Gençlik Koordinatörlüğü’ne getirildi.

TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu, Çokyiğit’in İstanbul’da görev yaptığını, görevini gönüllü sürdürdüğünü ve imza yetkisinin olmadığını iddia etti.

2020 yılının aralık ayında Çokyiğit’i ziyaret eden Eminoğlu, ziyareti “Vefa varsa veda yoktur” etiketi ile şahsi Twitter hesabında paylaşmıştı.

Eminoğlu, “Bir önceki dönem yol arkadaşlığımızı yapan yönetim kurulu üyelerimize misafir olmaya devam ediyoruz. Rabbim muhabbetimizi ve dostluğumuzu baki kılsın.” ifadelerini kullanmıştı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucu üyesi olduğu TÜGVA, AKP’li belediyelerin bina ve arsa tahsisleri ile sık sık haber konusu oluyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ