Bahçeli’ye tepki yağdı: Saldırıyı sahiplenmektir, nefret suçudur

MHP lideri Bahçeli’nin HDP’nin İzmir il binasına yapılan saldırıda öldürülen Deniz Poyraz için “Terörist, milis işbirlikçisi” şeklindeki sözlerine tepki yağdı.


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, HDP’nin İzmir il binasına yapılan silahlı saldırıda öldürülen Deniz Poyraz için sarf ettiği sözler büyük tepki çekti.

Bahçeli, “Deniz Poyraz’ın kim olduğunu ben size söyleyeyim, PKK’nın kırsal katılım sorumlusu, şehirden dağa çıkmak isteyen PKK sempatizanlarını terör kamplarına sevk eden halkanın içinde yer alan milis işbirlikçidir. Milis işbirlikçi, terör örgütüne devşirmek için çalışan, örgütün hain eylemlerine yardım ve yataklık yapan terörist demektir” demişti.


BULDAN: KATİL İLE DİL BİRLİĞİ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Bahçeli’nin sözleri için ‘katil ile dil birliği’ şeklinde yorumlayarak, “Hükümetin küçük ortağı da bugün bu kürsüden aynı saikle Deniz Poyraz’ı hedef göstermiştir ve katil ile dil birliği yapmıştır. Cinayet iklimini kürsüden devam ettirdi. Deniz Poyraz’a terörist dedi. Deniz’in babasını ve ailesini hedef göstermiştir. Ve sadece denizi ve ailesini değil bu ülkede HDP’ye oy veren milyonları hedef gösterdi. Ve Deniz’e sahip çıkan milyonları hedef gösterdi. Neden daha fazla HDP’li öldürülmedi diye adeta yakındı. Belki küçük ortağın içi henüz soğumamış tıpkı katilin ben içimi soğuttum demesine rağmen, bugün bu kürsüden iktidarın küçük ortağı içinin soğumadığını bir kez daha alenen ortaya koymuştur” değerlendirmesinde bulundu.

YENEROĞLU: NEFRET SAÇAN SİYASET ANLAYIŞI TÜRKİYE İÇİN CİDDİ BİR TEHDİT

Bahçeli’ye tepki gösteren DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, “Parti binasında vahşice katledilen bir insanı ölümünün ardından terörist diye yaftalamak ve cinayeti meşru gören açıklamalarda bulunmak büyük bir sorumsuzluk halidir. Sn. Bahçeli’nin nefret saçan siyaset anlayışı Türkiye için ciddi bir tehdittir. Aklı selime davet ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen ise Bahçeli’ye tepkisini “Fikren ölünce, ölülere de saygıları kalmadı. Yazık!” sözleriyle dile getirdi.

 
SİYASET BİLİMCİ ÖZPEK: DEVLETSİZLİK VAZİYETİ

Siyaset Bilimci Burak Bilgehan Özpek ise Türkiye’nin ‘devletsizlik’ krizi içinde olduğunu kaydederek, “Öyle bir devletsizlik vaziyeti içindeyiz ki, kişi hayattayken suçlu olduğunu bilmiyor. Öldürüldükten sonra oluşan siyasi sürece göre suçlu veya suçsuz olduğuna siyasetçiler karar veriyor. Devlet diye diye devlet nasıl yıkılır onu bizzat yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
KESKİN: ÇOK AÇIK NEFRET SUÇUDUR

Bianet’e konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı, Avukat Eren Keskin de Bahçeli’nin sözleri için suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, “Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugünkü sözleriyle açıkça saldırıyı sahiplendiğini gösterdi. Bu çok açık nefret suçu. Ölmüş bir insanı hedefe koydu ve onun da ötesinde saldırıyı onayladı. Bu, açıkça halkı kin ve düşmanlığa sevk etmektir. İnsan Hakları Derneği olarak bu suçun düzenlendiği TCK 216’dan suç duyurusundan bulunacağız” dedi.

TANRIKULU: BAŞKA CİNAYETLERİN VE KATLİAMLARIN ÖNÜNÜ AÇAR

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise Bahçeli’nin sözleri için şunları söyledi: “Böyle bir katliam girişimi sonucunda ölen Deniz Poyraz’ın kimliği üzerinden bu cinayeti meşrulaştırmaya çalışmak çok tehlikeli ve sonu hesaplanmayacak başka cinayetlerin ve katliamların önünü açar.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ