Avrupa Konseyi, Türkiye'ye Kavala davası için raportör gönderiyor

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Gezi Davası'nda çıkan hapis cezalarının ardından ilk kez Türkiye'ye geliyor. Gerçekleşecek temaslar, başlatılan ihlal süreci açısından da önem taşıyor.
Avrupa Konseyi’nin yasama organı Parlamenter Meclisi (AKPM), 18-20 Mayıs günlerinde İstanbul ve Ankara’da temas ve incelemelerde bulunmak üzere iki raportörünü Türkiye’ye gönderecek.

Raportörlerin, AKPM’nin Türkiye hakkında yürüttüğü denetim süreci ve Osman Kavala davasına ilişkin görüşmeler yapması öngörülüyor.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre; Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesinin ardından gerçekleşecek temaslar, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nce başlatılan ihlal süreci açısından da önem taşıyor.


AKPM’YE RAPOR SUNACAKLAR

AKPM tarafından araştırma ve bilgi toplama amacıyla Türkiye’ye gönderilecek raportörlerin, Adalet Bakanlığı temsilcileri, adli merciler ve cezaevleri ile ilgili birimler, baro ve avukatlar, sivil toplum temsilcileri ile bir araya gelmesi öngörülüyor. Bu incelemelere ilişkin ilk gözlemlerini 24 Mayıs’ta ilgili komisyona aktaracak olan gözlemciler, daha sonraki dönemde AKPM’ye raporlarını sunacak.

İHLAL PROSEDÜRÜ 

Türkiye, kurucu üyeleri arasında olduğu Avrupa Konseyi ile iki ayrı sıkıntılı süreçten geçiyor. Birincisi AKPM tarafından 2017’den bu yana sürdürülen siyasi denetim süreci. Diğeri de Türkiye’nin Osman Kavala ile ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını uygulamaması nedeniyle konseyin siyasi organı Bakanlar Komitesi tarafından Şubat 2022’de başlatılan “ihlal prosedürü.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ