Avrupa Konseyi, Osman Kavala için toplanıyor: Yaptırım yolda

Avrupa Konseyi, AİHM’in Osman Kavala’nın tahliye edilmesi yönündeki kararlarının uygulanmaması nedeniyle Türkiye’ye yönelik ilk kez ihlal prosedürü başlatacağını açıklamıştı. Komite yarın toplanıyor.


İşadamı Osman Kavala tutukluluğunun 1.413 gününü geride bıraktı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmasını denetlemekle yükümlü Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, üç ayda bir yapılan rutin toplantısını gerçekleştirmek üzere yarın bir araya gelecek.

Toplantının gündeminde Türkiye’nin ısrarla uygulamadığı Kavala kararı sebebiyle alınabilecek yaptırımlar da var.


KURUMLARDAN ORTAK AÇIKLAMA 

Civil Rights Defenders, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, Research Institute on Turkey, Roza Kadın Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Yurttaşlık Derneği ortak açıklama ile Ankara’ya AİHM kararlarını uygulama çağrısı yaptı.

AİHM kararının daha sonra kesinlik kazandığının altını çizen kurumlar yaptığı ortak açıklamada adeta yılan hikayesine dönen Kavala dosyasına dair detaylar verdi.

“SİYASİ SAİKLE CEZAEVİNDE TUTULDUĞUNU TASDİKLEYEN KARAR”

Ortak açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Kavala’nın siyasi saikle cezaevinde tutulduğunu tasdikleyen karar bugüne dek uygulanmadığı gibi, o tarihten bu yana hakkında yeni bir iddianame hazırlanarak 15 Temmuz darbe girişimini düzenlediği iddia edildi, casusluk suçlamasıyla karşılaştı. Bu davada da herhangi bir somut delile ulaşılamazken, 2021 yılının ocak ayında da Gezi Davası’nda verilen beraat kararlarının istinaf mahkemesince bozulduğunu öğrendik. Bu süreçte 15 Temmuz darbe girişimi ve Gezi davaları birleşti, Kavala ve diğer sanıkların yargılaması tek dosya üzerinden devam etti.

‘TORBA DAVAYA DÖNÜŞEN GEZİ DOSYASI’ 

Bugün geldiğimiz noktada ise Kavala’nın dosyası, kısa süre önce Yargıtay’dan dönen ve kamuoyu nezdinde ‘Çarşı davası’ olarak bilinen yine Gezi direnişine dair 35 sanıklı başka bir dosya ile birleşti. Hukuki usulsüzlükler de içeren bu birleşme kararı sonrasında çok sanıklı ve birbiriyle somut bağ taşımayan olayların konu edildiği torba bir davaya dönüşen Gezi dosyası, Osman Kavala’nın tutukluluk halinin uzatılması için hukuk dışı şekillerde araçsallaştırılmaya devam ediliyor.”

KOMİTE “İHLALLERİN SÜRÜYOR” GÖRÜŞÜNÜ KORUDU

Açıklamada ayrıca, Ankara’nın AİHM kararını bertaraf ettiği kaydedilerek, Bakanlar Komitesi tespit edilen ihlallerin sürdüğü görüşünü koruduğunun altını çizdiğine işaret etti.

Hükûmetin iddialarının aksine 2019 yılının aralık ayından bu yana geçen süreçte Kavala hakkında yeni bir delil ortaya konamadığı vurgulanan açıklamada, “Biz, imzacı insan hakları örgütleri olarak, AİHM kararının derhal uygulanarak Osman Kavala’nın tahliye edilmesini talep ediyor; aksi takdirde Komite’yi ilgili AİHM kararının uygulanması için gerekli tüm tedbirleri almaya çağırıyoruz.” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ