Ankara Emniyeti’nde işkence: Kamu görevlilerini hangi güç veya güçler cesaretlendirmektedir?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde işkence yapıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Gergerlioğlu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan O.C. isimli şahsın ağır baskı ve işkence altında itirafçı yapıldığını, bu şahsın beyanları doğrultusunda soruşturmanın genişletildiğini ve farklı illerde operasyonlar yapıldığını kaydetti.

"EN AŞAĞILIK YÖNTEMLERLE İŞKENCE EDİLDİĞİ BİLGİSİ GELİYOR"


Gergerlioğlu, “Bu kapsamda onlarca kişi 17 Ocak 2022 tarihinde ülkenin değişik kentlerinde gözaltına alınarak Ankara TEM’de toplanmıştır. Bu kişiler arasında eşi müebbet yemiş ev hanımı asker eşlerinden kapatılan polis akademisi öğrencilerine kadar çok geniş bir yelpazede her yaş ve meslek grubundan kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler şu an Ankara TEM’de gözaltında olup öncelikle CMK’da ve ilgili yönetmeliklerin hiçbirinde yeri olmayan mülakat adı altında müdafi olmaksızın baskı ve sindirmeye maruz bırakılarak itirafçı olmaya zorlanmakta bunu kabul etmeyenlere de darp cebir uygulamaktadır, çırılçıplak soyup soğuk suyla ıslatıp şişeye oturtmaya çalışmak, makata jop sokmaya çalışmak gibi en aşağılık yöntemlerle işkence edildiği bilgisi gelmektedir” ifadelerini kullandı.

"POLİS MEMURLARI TARAFINDAN KÖTÜ MUAMELEDE BULUNULDUĞU İDDİASI DOĞRU MU?"

Gergerlioğlu'nun, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a şu soruları yöneltti.

-Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü’nde 17.01.2022 tarihinde gözaltında olan yurttaşlara TEM Şube Müdürlüğü’nde çalışan başta Abdulkadir Türkyılmaz ve diğer polis memurları tarafından kötü muamelede bulunulduğu ve işkence yapıldığı iddiası doğru mudur? Doğru ise haklarında açılmış bir soruşturma var mıdır? Varsa akıbeti ne durumdadır?

-Birçok kez işkence ve kötü muamele iddiasıyla anılan Ankara TEM’e Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi ve Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Komite tarafından herhangi bir inceleme yapılmış mıdır? Yapılmamışsa bu kadar işkence iddiası yapılan bir kuruma inceleme yapılmamasının sebebi nedir?

-Hakkında çok sayıda işkence ve kötü muamele iddiası bulunan Abdulkadir Türkyılmaz halen görevine devam etmekte midir? Bu kişi hakkında devam eden adli ve idari soruşturma veya kovuşturma var mıdır? Bu kişinin iktidar tarafından korunduğu ve bu sebeple kendisine soruşturma açılamadığı iddiası doğru mudur?

"KAMU GÖREVLİLERİNİ HANGİ GÜÇ VEYA GÜÇLER CESARETLENDİRMEKTEDİR?"

-İşkencenin zamanaşımı olmayan bir suç olduğu bilindiği halde eğer bu iddialar doğruysa bu kamu görevlilerini hangi güç veya güçler cesaretlendirmektedir?

-28/05/2019 tarihinde Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi, Cezaevi Kurulu ve İnsan Hakları Merkezi tarafından açıklanan 26/05/2019 günü meydana gelen işkence vakaları ile ilgili hazırlanan rapora rağmen bu konu ile ilgili somut bir sonucun olmamasının sebebi nedir? Bu rapora rağmen halen ilgililer ile ilgili gerekli işlemler yapılmadığı için işkence ve kötü muamele vakalarının devam ettiği iddiası doğru mudur? Ankara Barosu’nun açıklamış olduğu rapora rağmen neden bu kişiler hakkında herhangi bir işlem yapılmamıştır?

-İşkenceyi yaptığı iddia edilen devlet görevlileri vaktiyle Eski Genel Kurmay Başkanı’nın ifadesiyle; ‘Tanırım iyi çocuklardır’ diye tanımlanan devlet görevlileri arasında mı yer almaktadır?

-Cumhuriyet’in 100. yılına 1 yıl kala Türkiye’nin halen işkence ve kötü muamele iddialarıyla anılan bir ülke olmasının sebebi nedir?

"İŞKENCE İDDİASI MECLİS BAŞKANI’NI, ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI’NI VE CUMHURBAŞKANI’NI RAHATSIZ ETMEMEKTE MİDİR?"

-İşkence iddiası ile anılan Ankara TEM Şube Müdürlüğü’nün TBMM’ye sadece 7.5 km. Anayasa Mahkemesi’ne sadece 14 km. ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne sadece 5.5 km olması herhangi bir Meclis Başkanı’nı, Anayasa Mahkemesi Başkanı’nı ve Cumhurbaşkanı’nı rahatsız etmemekte midir? Eğer rahatsız etmekteyse bu konu ile ilgili herhangi bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?

– Türkiye Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne, Birleşmiş Milletler İşkenceyi Önleme Sözleşmesi’ne taraf mıdır? Eğer tarafsa İşkencenin ve Gayriinsani ya da Küçültücü Ceza Veya Muamelenin Önlenmesine Dair Avrupa Sözleşmesi’ne uyulmamasının sebebi nedir?

-CMK Md. 154’e göre müdafi ile görüşme hakkı gözaltındaki insanlara verilmediği iddiası doğru mudur? En temel hakkı olan savunma hakkının engellenmesi hususunda açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır? Varsa akıbeti ne durumdadır?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ