AİHM, yazar Ahmet Altan davasında Türkiye’yi mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), yazar Ahmet Altan davasında Türkiye'yi mahkum ederken gazeteci Murat Aksoy'un tutuklanmasıyla ilgili ihlal kararını da açıkladı.


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1500 gündür tutuklu olan yazar Ahmet Altan’ın yaptığı başvuruda kararını verdi ve Türkiye’yi mahkum etti. 2015 darbe girişiminden sonra tutuklanan gazeteci yazar Ahmet Altan’ın başvurusunu karara bağlayan AİHM, Türkiye’nin hal ihlalinde bulunduğuna karar verdi.

AİHM’in kararında “Başvurucunun (Ahmet Altan) hiçbir eylemi Türk hükümetini devirmeye yönelik bir planın parçası olduğuna işaret etmiyor.” denildi.


“DERHAL TAHLİYE EDİLMELİ*

Avukat Veysel Ok kararı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Ahmet Altan adına yaptığımız başvuruda kişi güvenliği ve özgürlüğü ile ifade özgürlüğü hakkı ihlali kararı verdi.Eksik bir karar 18. Madde’den ihlal vermedi.Ancak kararın bu haliyle bile Ahmet Altan’ın derhal tahliye edilmesi gerekir.” sözleriyle değerlendirdi. Avukat Çiğdem Tunç ise, “Bence de çok açık bir 18. madde ihlali var, ama dediğin gibi bu karar Ahmet Altan’ın derhal tahliye edilmesini gerektirir.” paylaşımıyla görüşlerini dile getirdi.

GAZETECİ MURAT AKSOY İLE KARAR DA AÇIKLANDI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2016 yılında “örgüt üyeliği” gerekçesiyle tutuklanan gazeteci Murat Aksoy hakkındaki kararını da açıkladı. Mahkeme, Aksoy’un tutukluluğunun özgürlük ve güvenlik hakkı ile ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi. Mahkekeme, Aksoy’un siyasi amaçlarla tutuklandığı iddiasını ayrıca incelemeye gerek görmedi. Karara Türkiye’nin AİHM’deki yargıcı Saadet Yüksel şerh koydu.
 
Murat Aksoy, Eylül 2016’da şarkıcı Atilla Taş, gazeteciler Emre Soncan, Ali Akkuş, Bayram Kaya, Büşra Erdal gibi isimlerin de aralarında olduğu 27 kişiyle birlikte “silahlı terör örgütüne” üye olduğu iddiasıyla tutuklandı.

Tutukluluğundan 419 gün sonra 24 Ekim 2017’de serbest bırakıldı. 8 Mart 2018’de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi, onu iki yıl bir ay hapis cezasına çarptırdı. Temyiz mahkemesi cezayı Ekim 2019’da onadı. Kasım 2019’da Aksoy yeniden tutuklandı ve İstanbul Metris Cezaevi’ne gönderildi, 4 Ocak 2019’da şartlı tahliye edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ