ABD istedi, Erdoğan'ın ambargosu kalktı

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliklerini veto eden Erdoğan’ın Madrid’deki 4’lü zirve sonrası geri adım atması tartışma konusu oldu. Gazeteci Murat Yetkin, alınan karara ilişkin Biden ile yapılan telefon görüşmesini işaret etti.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliklerini veto eden AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Madrid’deki 4’lü zirve sonrası geri adım atması tartışma konusu oldu. Gazeteci Murat Yetkin, alınan karara ilişkin Biden ile yapılan telefon görüşmesini işaret etti.

Gazeteci-yazar Murat Yetkin gelişmeyi BirGün’e değerlendirdi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, ABD Başkanı Biden'ın NATO Zirvesi kapsamında AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine ilişkin 24 saat içinde yeni bir gelişme yaşanabileceği açıklamasını hatırlatan Yetkin, “Aynı zamanda 2 günde olan gelişmeler var. ABD Devlet Başkanı Biden ve Erdoğan’ın telefon görüşmesi, Sullivan’ın 24 saatte gelişme olabilir demesi İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesine yönelik veto kararının kalkmasında önemli” dedi.


Özellikle Biden ile yapılan telefon görüşmesinin çok önemli olduğunu aktaran Yetkin, “Bence bu telefon görüşmesi enteresan çünkü Rusya’nın Ukrayna saldırısı sonrası NATO tarafından atılan adımlar izlenmezse bunun sonuçları olacaktır açıklamaları var. Doğrudan Türkiye’yi tehdit eden bir durum yok ancak ileride Türkiye’nin bundan sorumlu olabileceğine dair satır aralarında ifadelere yer veriliyor” diye belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ