38 eski askeri okul öğrencisi, emekli astsubay, sivil… 60 gözaltı kararı daha

İstanbul'da aralarında kapatılan askeri okul öğrencileri, emekli ya da ihraç astsubaylar ile sivillerin de olduğu 60 kişi hakkında daha gözaltı kararı verildi.


İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca Gülen cemaatinin Türk Silahlı Kuvvetleri yapılanması iddiasıyla yürütüğü soruşturma kapsamında, 38’i eski askeri öğrenci, 12’si de sivil olmak üzere 60 kişi hakkında daha gözaltı kararı verildi.

SAVCIYA GÖRE ‘BAŞKACA DELİL’: ‘İTİRAFÇI’ BEYANI


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, Başsavcılığın Terör Suçları Bürosunca yürütülen soruşturmalar kapsamında, ankesör/büfe gibi sabit hatlardan arandıkları ve ‘itirafçı beyanı’ nedeniyle bazı şüphelilerle ilgili gözaltı kararı verildiği belirtildi.

Açıklamada, gözaltı kararı verilen şüpheliler arasında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığına mensup, görevde bulunan 3 astsubay, 1 üsteğmen ve açıkta bulunan 1 astsubay, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığından ihraç edilen 2 astsubay, 2 emekli ve 1 istifa etmiş eski personel bulunduğu belirtildi.

KAPATILAN ASKERİ OKUL ÖĞRENCİSİ 38 KİŞİYE DE GÖZALTI

Açıklamada, gözaltı kararı verilen kişiler arasında ankesör/büfe gibi sabit hatlardan ardışık arandıkları, haklarında ‘itirafçı beyanı’ bulunduğu ayrıca askeri okullara giriş sınavında ‘kodlama bilgisi’ olduğu iddia edilen kapatılan 38 askeri okul öğrencisinin de olduğu kaydedildi.

‘İtirafçı’ beyanlarına göre sivil imam oldukları öne sürülen 12 kişi hakkında da gözaltı kararı verildiği aktarılan açıklamada, toplam 60 şüphelinin yakalanması için İstanbul merkezli 19 ilde, çalışmaların yürütüldüğü ifade edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ