1.5 ayda 26 öğretmen Covid-19’dan hayatını kaybetti

Yüz yüze eğitimin başladığı 1 Mart’tan bu yana 26 öğretmen koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybetti.


Öğretmenlerin acil olarak aşılanması gerektiğini belirten Eğitim-İş Genel Başkanı Yıldırım, "Eğitimciler aşılanmıyorsa o zaman bu aşılar kime yapılıyor?" diye sordu.

“Pandeminin başından bu yana 250’ye yakın eğitimcinin Coronavirus’ten yaşamını yitirdiğini tahmin ediyoruz” diyen Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım, “Hastanelerde çok sık ‘bulaşıcı hastalık’ ya da ‘kalp durması’ gibi ölüm raporları düzenleniyor. Ama ’virüs sebebiyle öldü’ denen öğretmen sayısı 26.


‘ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 8’İ AŞILANDI’   

Aşılanan öğretmen oranı yüzde 7-8’lerde. Mutant virüs gençlere de bulaşıyor. Böyle giderse eğitimcilerin hastalanma ve ölüm oranı artacak” dedi. Yıldırım, vaka ve ölümlerin önüne geçebilmek için eğitimcilerin bir an önce aşılanması gerektiğini vurguladı. Yıldırım “Söyledikleri doğru ise 10-15 milyon aşı geldi ve öğretmenler ile eğitimciler aşılanmıyorsa o zaman bu aşılar kime yapılıyor” diye sordu.

‘MEB AÇIKLAMADI’ 

Cumhuriyet‘e konuşan Yıldırım “Elimizde net veriler yok, MEB’e bunu sorduk ancak açıklamadı. Sağlık Bakanlığı da hangi meslek gruplarından ne kadar kaybımız var bunu da açıklamadı” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ