Tabutla cezaevinden çıktı

Hastalığı ağırlaştı, tahliye kararı çıktığı gün hayatını kaybetti.
İskenderun M Tipi Cezaevi’nde tahliye edileceği gün yaşamını yitiren ağır hasta tutuklu Mehmet Yıldızbakan (65), Dörtyol’da son yolculuğuna uğurlandı.

EŞİ VE ÇOCUKLARININ CENAZEYE KATILMASINA İZİN YOK
Dörtyol Asri Mezarlığı’nda çok sayıda yakını ve HDP’liler tarafından son yolculuğuna uğurlanan Yıldızbakan’ın cezaevinde tutulan eşi ve çocukları ile yakınlarının cenaze törenine katılmasına izin verilmedi. Dualar eşliğinde defnedilen Yıldızbakan’ın yakınları cenazenin defnedilmesinin ardından Mezbahane Mahallesi’nde taziye çadırı kurdu. 


TAHLİYESİ ÖLENE KADAR ERTELENİP DURDU

PKK’li oğlu Kenan Yıldızbakan’ın Mersin’de yakalanması ardından bütün aile gözaltına alındı. Yakını Feride Arbuz, eşi Nazire Yıldızbakan, gelini Nuray Yıldızbakan, oğlu Lütfi Yıldızbakan ve kayınbiraderi Nevzat Topalel ile birlikte 2012 yılında tutuklanan Yıldızbakan, yaşamını yitirirken, oğlu, eşi, kayınbiraderi ve yakını Arbuz halen cezaevinde tutuluyor. 

Yakınları, yaşamını yitiren Yıldızbakan’ın tahliye edilmesini bekledikleri süreci anlatırken, kalp, damar ve şeker hastası olmasına rağmen defalarca yapılan tahliye başvurularının reddedildiğini ifade etti. Yaşamını yitirmeden hemen önce Yayladağ’da bulunan açık cezaevine gönderilen Yıldızbakan’ın ailesine geçtiğimiz hafta Salı (21 Mart 2017) günü tahliye edileceği söylendiği ve aile Yıldızbakan’ı almak için cezaevine gittiklerini aktardı. Cezaevi önüne gittiklerinde cezaevi idaresi tarafından kendilerine Yıldızbakan’ın tahliye kağıdının gelmediğini ve Cuma günü (24 Mart 2017) tahliye edileceğinin aktarıldığını belirten yakınları, Cuma günü gittiklerinde ise Yıldızbakan’ın tahliyesinin 27 Mart tarihine ertelendiğinin söylendiğini ancak daha sonra rahatsızlandığı için hastaneye kaldırıldığını öğrendiklerini söyledi. Yıldızbakan’ın hastanede tutulduğu sırada aile bireylerine gösterilmediğini belirten yakınları, tahliyesini de hastanedeki halini de göremeden Yıldızbakan’ın yaşamını yitirdiği haberini aldıklarını ifade etti. 

‘GÖZ GÖRE GÖRE ÖLÜME SÜRÜKLENDİ’

Cezaevinden tahliye edilmesi beklenirken, yaşamını yitiren Yıldızbakan’ın arkadaşı ve aynı koğuşta kalan Halil Altun da, Yıldızbakan’ın cezaevinde iken hasta olduğunu ancak buna rağmen hastalığını kendisine dert etmediğini ifade etti. Tüm tahliye taleplerinin reddedildiğini belirten Altun, Yıldızbakan’ın göz göre göre ölüme sürüklendiğini ifade etti. 

‘BİZE SÜREKLİ TABUT VERİYORLAR’

İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk da, cezaevlerinde mevcut durumda 900’ün üzerinde hasta mahpus olduğunu ve bunların 300’den fazlasının durumunun ağır olduğunu ifade etti. Hasta tutsakların tahliye edilmesi için yıllardır mücadele ettiklerini ancak kendilerine sürekli hasta tutsakların tabutlarla teslim edildiğini belirten Selçuk, ortada göz göre göre işlenen bir cinayet olduğunu dile getirdi. Selçuk, hasta tutsakların bir an önce serbest bırakılmasını istediklerini dile getirerek, hasta tutsakların Türkiye’nin utancı olduğunu ifade etti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ