Kanser hastası veteriner, ailesine haber verilmeden ameliyata alındı!

Mesane kanseri teşhisi konan veteriner Harun Vural ameliyat olacak ama annesinin refakatçi olarak kalmasına müsade edilmiyor.
Harun Vural, Doğu Anadolu bölgesinde Tarım Bakanlığı'nın izin verdiği 3 expert uzman veterinerden birisi. 4 aydır cezaevinde, kanser teşhisi konuldu ve kanaması olduğu tespit edilmişti. Ameliyat kararı almasına rağmen hastanede yatmasına izin verilmemişti.

Erzurum'da tutuklu bulunanan veteriner Harun Vural'ın yarın ameliyata alınacağı söylenmesine rağmen bu sabah hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Harun Vural ve annesi refakatçi olması için dilekçe vermelerine rağmen savcı Muhammet Nurullah Yaşar bu talebi defalarca red etti..


Harun Vural'ın cezaevinden hangi hastaneye götürüldüğüne dair ailesine bilgi verilmedi. 

İki hafta önce teşhis koyan doktor Harun Vural'ın avukatına mesane kesesinin tamamen alanabileceği ve Vural'ın 5-6 saatlik zor bir ameliyat geçireceğini aktarıyor.

Ailesi Harun Vural'ın şuan nerde olduğunu bilmiyor. Avukatı aracılığıyla Harun Vural'a ulaşmaya çalışıyor.
 

Kardeşi Muhammed Vural şunları söyledi:


Kendisi bir veteriner. Hayatta tek ilgilendiği şey hayvanları iyileştirmek. Doğru dürüst telefon kullanmayı bile bilmez. Ama Ocak'ta evini bastılar. Telefonunda şifreli uygulama kullanıyorsun diye gözaltına aldılar.

Kervan geçmez, kuş ötmez bir memlekette tedavi ettiği hayvanlarla mı şifreli konuşma yapıyordu? Alıkonduktan sonra tam 11 gün gözaltında kaldı. O kadar kötü şartlarda tutuldu ki idrar kesesinde tümor oluşmaya başladı.

Ortada ne bir delil var, ne bir iddianame. Hala hakimin yüzünü görmüş değil. Tam 4 aydır hasta haliyle Erzurum H Tipi Cezaevinde yatıyor. Cezaevindeyken rahatsızlığı daha da ilerliyor. Hastaneye kaldırılıyor.

Doktorlar Mesane kanseri teşhisi koyuyorlar. Savcı Muhammet Nurullah Yaşar doktorlara talimat yağdırıyor: "Hastanenin bodrum katına götürün. Tedavi etmeyin."

Doktorlar "ameliyat olması lazım ve en az 15 gün hastanede gözetim altında tutmamız lazım" dediler.

Fakat Savcı Bey buna gerek görmedi. Kardeşimin kanaması olmasına rağmen hemen cezaevine geri gönderildi. Cezaevinde acıdan kıvranarak ameliyat gününü bekliyor. Yaklaşık 10 gündür sesimizin yettiği herkese ulaşmaya çalıştık.

En azından hastaneye kaldırılsın diye defalarca talep ettik. Doktorlar "5-6 saat sürecek zorlu bir ameliyat olacak" diyor. Kardeşimin ameliyat sonrası masada kalma ihtimali var. Mesane kanseri ameliyatı hassastır ve çok zor bir ameliyatmış. Ameliyattan sonraki iki hafta özel bakım ve tedavi gerekiyor. 15 gün sonra tekrar bir ameliyat yapılması gerekiyor.

Buna rağmen Savcı "ameliyattan hemen sonra cezaevine gönderilsin" talimatı vermiş. Oğluna refakat etmek için annem dilekçe verdi. Kabul etmediler.

Oğlu ölüm masasındayken annem hastanenin bahçesinde oturacak. Ameliyattan sağ çıkarsa 2 hafta ciddi bakım gerekiyor ama anneme oğluna yaklaşmak yasak. Ameliyat yarın. Herkesten dua bekliyorum.

İnşallah ameliyatı iyi geçer. Kardeşime bir şey olursa sorumlusu kim herkes bilsin.

Hayvanları tedavi etmekten başka bir mesleği ve sevdası olmayan Erzurum'daki bir veterinerin nedir suçu böyle bir zorbalığa maruz kalıyor?

SEZGİN TANRIKULU GÜNDEME GETİRDİ

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Harun Vural'ın durumunu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a iletmişti.

Tanrıkulu, "Sn. Bekir Bozdağ, Erzurum H Tipi cezaevinde kanser hastası Harun Vural'ın kötü koşullarda tutulduğu bilgisini gereği için size iletiyorum." ifadelerine yer vermişti.NE OLMUŞTU?

Hastalık Gözaltı Şartları nedeniyle başladı


Erzurum'un Tortum ilçesinde Veteriner olan Harun Vural 12 Ocak 2017'de gözaltına alındı. 11 günlük gözaltı sürecinin ardından 23 Ocak'ta tutuklandı ve Erzurum H Tipi cezaevine gönderildi.

Harun Vural'ın kötü gözaltı ve cezaevi koşulları nedeniyle ortamından dolayı bir süre sonra idrarından kan gelmesi üzerine cezaevi revine kaldırıldı. Ancak kanama durdurulamadı. Hastanede yapılan tetkikte, idrar kesesinde bir kitle oluştuğu tespit edildi. Harun Vural'a kanser teşhisi konuldu. 

27 Mart'ta Erzurum Araştırma Hastanesi Üroloji bölümüne yatırıldı ve 11 Nisan'da ameliyata alınması için rapor düzenlendi. Ancak Savcı Muhammed Nurullah Yaşar'ın doktorlar üzerine kurduğu baskı nedeniyle üroloji bölümünden çıkartılarak bodrum kata konuldu. 

Ertesi gün savcılık yeni bir karar aldı. Ameliyata kadar hastane şartlarında bir dizi tedaviye devam etmesi gereken Harun Vural'ın cezaevine döndürülmesi kararı tebliğ edildi. Kanaması devam etmesine ve tedavisine daha yeni başlanmış olmasına rağmen Harun Vural, hastaneden çıkartılarak 28 Mart'ta cezaevine geri gönderildi. 

Harun Vural, 11 Nisan'da 5 saat sürecek zorlu bir ameliyat geçirecekti.

Savcı Nurullah Yaşar'ın "asla hastanede kalmayacak" talimatı nedeniyle Harun Vural şuan tedaviden yoksun biçimde ve kanaması devam ettiği halde ameliyat olacağı günü bekliyor. Ameliyattan sonra 15 gün yoğun bakımda kalması gereken Vural'ın, bu süre beklenmeden ameliyat sonrası hızla cezaevine döndürülmesi de gündemde. 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ