Kahvehane ağzıyla diplomasi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu diplomasiyi "retweet" muhabbetine çevirdi.
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ankara’daki temasları çerçevesinde ilk olarak Çankaya Köşkü’nde Başbakan Binali Yıldırım’la bir araya geldi. Ardından Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi. 

Tillerson, son olarak Dışişleri Bakanlığı’na geldi. ABD’li mevkidaşını bakanlık girişinde karşılayan Çavuşoğlu ve Tillerson basın mensuplarına tokalaşarak poz verdi. Daha sonra Çavuşoğlu ve Tillerson baş başa görüşmeye geçti.

RETWEET ÜZERİNDEN DİPLOMATİK ÇÖZÜMLEMELER

Görüşme sonrası Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ortak basın toplatısı düzenledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı’nın ABD’de tutuklanmasına ilişkin konuşurken, “Eski savcının F..Ö’yle çok yakından bağları var. Hatta hakim de dahil. Türkiye aleyhine ne kadar yorum varsa hepsini beğeniyor, retweet ediyor” dedi.

Eski Savcı Bharara’yı Cemaatçi ilan eden Çavuşoğlu, “Bu işin geçmişine gitmek lazım. Bunu başlatan eski savcı Bharara. Bu sürecin siyasi bir süreç olduğunu düşünüyoruz. Eski savcı F..Ö’yle çok yakından bağları var. Hatta hakim de dahil. Türkiye aleyhine ne kadar yorum varsa hepsini beğeniyor, retweet ediyor. Onun başlattığı dosya üzerinden bu yapıldı. Endişelerimizi olayın başladığı ilk günden beri paylaşıyoruz ABD’li dostlarımızla” ifadelerini kullandı.

Tillerson ise yaptığı açıklamada Rakka konusunda “Bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmenin odak noktasıydı bu soru. Çok verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Rakka’nın geleceği konusunda buranın yerel sahiplerine geri verilmesini istiyoruz” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ