Dışarda çay içmek lüks

O bir makine mühendisi ve işsiz.. Çaresizliğini anlattı..
Türkiye’de işsizler ordusu giderek büyüyor. Ege Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan Utku Tutar, mesleğinde iş bulamadığı için anketörlük, garsonluk ve temizlik işleri gibi işlerde sigortasız bir şekilde çalışarak geçimini sağlıyor. Tutar, "Dışarda bir çay içmek bile artık lüks" diyor. 

İşsizliğin yüzde 13’lere dayandığı Türkiye’de her gün işsizler ordusuna bir yenisi ekleniyor. Ülkede yaşanan siyasi istikrarsızlık ekonomiyi olumsuz etkilerken, iki yıl önce Ege Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan Utku Tutar iş bulamadığı için temizlik işi, garsonluk ve anketörlük gibi işlerde çalışarak geçimini sağlıyor. 

'YEMEĞİMİ ÇANTAMDA TAŞIYORUM'


Çalıştığı işlerin günübirlik olduğunu ve hiçbir sosyal hakkının olmadığını belirten Tutar, sigorta ve iş güvencesi olmadan kışın dondurucu soğu, yazın bunaltıcı sıcağında günde 12 saat çalıştığını söyledi. 12 saat çalışmaya karşı günde 40 ile 50 TL ücret aldığını dile getiren Tutar, 5 arkadaşıyla beraber bir evi paylaştığını bunun yanında yemeğini ve çayını çantasında taşıdığını aksi takdirde geçinemeyeceğini ifade etti. 

'DIŞARIDA ÇAY İÇMEK BENİM İÇİN LÜKS'

İş bulmak için çalmadığı kapı kalmadığını belirten Tutar, "Mevcut ekonomik krizden dolayı iş bulamıyorum. Ama bir yandan da hayatıma devam etmem gerekiyor. Ben de broşür dağıtma, anket işleri, garsonluk ve temizlik işleri yaparak temel ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Açıkçası bir çay ocağında çay içmek benim için lüks olmuş durumda" diye konuştu.

'BATILI ÜLKELERE GÖRE'

Hükümetin doğru politikalar üretemediğinin altını çizen Tutar, "Türkiye'nin uygulamada olan dış politikalarından dolayı sanayi çökmüş durumda. Bunu sadece savaş için söylemiyorum, hükümetin her alanda çatışmalı bir söylem kullanması en başta ekonomiyi vuracaktı, öyle de oldu. Sadece mühendislik açısından değil batı ülkelerindeki herhangi bir işsizin yaşam standartları bizim hayal ettiğimiz lüks yaşamdır” şeklinde konuştu. 

'HÜKÜMET AÇLIKLA TERBİYE EDİYOR'

Hükümetin insanları en kötü koşullarda yaşamaya mecbur bıraktığını sözlerine ekleyen Tutar, "Hükümet vatandaşları açlıkla terbiye ediyor. Bizi bu işleri yapmaya mecbur bırakmış durumda. Okul okuduğum için birçok şeyin farkına vardım. Birçok konuda bilinçlendim ama keşke okumasıydım çünkü mesleğimi pratik anlamada gerçekleştiremiyorum" dedi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ