500 kişilik cezaevinde 1000 kişi

Mektup yasağı, kitap yasağı, sağlık engeli, aşırı kalabalık...
Binin üzerinde tutuklunun bulunduğu 500 kapasiteli Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi'nde, OHAL ile birlikte yaşanan hak ihlallerinin arttığı belirtildi. 

Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklular aileleri ve avukatları aracılığıyla aktardıkları baskı ve işkence iddialarının yanı sıra cezaevinin mevcut fiziki koşulları yaşanan hak ihlallerinin boyutunu gözler önüne serdi. 500 kişi kapasiteli cezaevinde, binin üzerinde tutuklu bulunuyor. 8 kişilik koğuşlarda 15-18 kişi, 12 kişilik koğuşlarda 20 kişi, 18 kişilik koğuşlarda ise 32 kişi kalıyor. Ayrıca tutuklular, OHAL gerekçe gösterilerek spor faaliyetleri, atölye çalışmaları ve sohbet gibi etkinliklerden mahrum bırakılıyor. 

MEKTUP VE KİTAP VERİLMİYOR


Tutukluların dışarıyla iletişim kurdukları mektup çoğu zaman ya verilmiyor ya da gecikmeli veriliyor. Ayrıca cezaevine gönderilen kitaplar yönetim tarafından tutuklulara, “Siz teröristsiniz” denilerek teslim edilmiyor. Tutukluların konuyla ilgili savcılığa yaptığı itirazlar sonucu bu sefer de kitaplarla ilgili “toplanma kararı” olduğu iddia edilerek, yasak sürdürülüyor. 

TUTUKLULARA SAĞLIK ENGELİ

Temizlik koşullarının kötü olduğu ve hijyen malzemelerinin tutuklulara verilmediği, cezaevindeki hasta tutukluların ise sağlık sorunları yaşadığı öğrenildi. Hasta tutukluların hastaneye sevklerinde gecikmelerin yaşandığı da edinilen bilgiler arasında. Tutuklular revire bir hafta gecikmeyle çıkarken, hastaneye sevklerde ise bir ay gibi gecikmeler yaşandığı bildirildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ