5 yaşındaki sığınmacı çocuk işçiler

Türkiye'deki Suriyeli çocukların dramı...
Ülkelerindeki savaştan kaynaklı Antep sokaklarında statüsüz ve geleceksiz yaşamak zorunda bırakılan Suriyeli çocuklar, işverenler için ucuz iş gücü oldu. Türkiye'ye sığınan 3 milyon Suriyeli göçmenin 325 bin 140'ı Antep'te yaşarken, bunların yarısından fazlası 18 yaş altındaki çocuklardan oluşuyor. 

TEKSTİLİN YÜKÜ ÇOCUKLARIN ÜZERİNDE 

Başka bir seçenekleri olmadığı için erkek çocukların fırın, atölye, bakkal gibi yerlerde, kız çocuklarının ise daha uzun saatlerde ev içinde çalıştığı Şahin Bey İlçesi Vatan mahallesinde, çocuk işçiler hafif tekstil, fermuarcılık, boncuk işleme gibi yan tekstil işleri yapıyor. 


İĞNESİ PARMAKLARINDAN BÜYÜK

3 yıl önce Halep’te evlerinin yıkılmasının ardından 7 kardeşi ile Antep'e sığınan A.M. kentteki çocuk işçilerden biri. Okula başlamadan göç eden A.M., şimdi 10 yaşında ve ailesine katkı olsun diye boncuk işliyor. Kentin yoksul yerlerinden biri olan Vatan Mahallesi’nde bir bodrum katında yaşam mücadelesi veren M. ve kardeşleri 2 yıl önce evlerine yakın bir tekstil atölyesi ile anlaşarak, kot üzerine boncuk işlemeye başladı. Evin en küçük bireyi olan M., tuttuğu iğnenin uzunluğu parmak boyunu aşıyor. Okumak istediğini, ancak 75 TL’lik servis ücretini karşılayamadıkları için vazgeçtiğini dile getiren M. kendi imkanlarıyla harfleri öğrenerek okuma yazmayı sökmeye çalışıyor. 

EV İÇİ FASON İŞÇİSİ ÇOCUKLAR

4 pantolonun cep kısmına taktığı boncuklar için sadece 1 TL kazandığını anlatan M., günde 20 pantolon yaparak 5 TL kazanıyor. Parayı ailesine veren M., sabah 9'dan saat 14.00'e kadar çalıştığını söyledi. 300 lira olan bodrumun kirasını ödeyebilmek için ailesine günlük 5 lira katkı sağlayan M., omzuna yüklenen ağır sorumluluk ile çocukluk hayalleri arasında gidip geliyor. M., her şeye rağmen okumaya olan isteğinden ise vazgeçmiş değil. 

MAKASIN KESTİĞİ EL...

Yine 3 yıl Halep'ten gelen 5 yaşındaki Ş. Ş. A., halası ile birlikte derme çatma evlerinin salonuna serdikleri tekstil ürünlerinin iplerini temizleyerek günlük 5 lira para alıyor. Halası ve yaşıtları olan kuzenleriyle çalışan A., iplerini temizlediği 4 çocuk pantolonunun karşılığında 1 lira alıyor. Tutamadığı makasla ara sıra elini de kesen A., kuzenleriyle birlikte yaşıtlarından habersiz çalışıyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ