3’üncü köprü için dikilen ağaçlar susuzluktan kurudu

3’üncü köprü ve köprünün devamındaki Kuzey Marmara Otoyolu projesindeki ağaçlandırma çalışmalarının sonuç vermediği, dikilen ağaçların bir kısmının susuzluktan kuruduğu görüldü.
Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, açılışı 26 Ağustos 2016’da gerçekleşen 3’üncü köprü ve köprünün devamındaki Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında başka yerlere ‘aktarılan’ ağaçların yerine ‘milyonlarca’ ağaç dikileceğini söylemişti: “Yaklaşık 300 bin ağaç başka yerlere aktarılmıştır. Buna karşılık bu projede şu an 2,5 milyon ağaç dikmiş durumdayız. Ancak günde 10 bin ağaç daha dikiyoruz ki bununla birlikte bu projede 5 milyon 100 bin ağaç dikeceğiz. Yani buradan başka yere aktarılan ağaçların yaklaşık 17-18 katı ağaç dikilecektir.”

Projenin yüklenicisi İçtaş Astaldi Konsorsiyumu’na (ICA) göre ağaçlandırma çalışmaları hızla devam ediyor. Firmanın paylaştığı bilgilere göre yalnızca 2017 kış döneminde dikilen ağaç sayısı 604 bin, dikmeyi planladıkları toplam ağaç ve bitki sayısı ise 5 milyon 100 bin.

Yol boyunca bazı kesimlerde yer yer ağaç dikimleri yapılsa da ağaçların bir kısmı susuzluktan kurudu. Yol boyunca tel örgülerle çevrilen bazı alanlarda ise şahıslar adına hatıra ormanlarının oluşturulması için fidanlar dikilmiş durumda.
‘Ekoloji köprüsü çorak kaldı’

Yol nedeniyle karşıdan karşıya geçemeyen yaban hayvanları düşünülerek yapılan ekolojik köprü ise toprak bir yolu andırıyor. Avrupa yakası E-2 kısmının Fenertepe vahşi yaşam alanına denk gelen bölgede yer alan köprünün yanısıra çevresindeki bölge de çoraklaşmış durumda.

Yüklenici firma, ‘özenle’ yürüttükleri çalışmalar kapsamında kuruyan ağaçları yenileriyle değiştirdiklerini belirtti: “Nisan ayı sonunda viyadük altlarında ağaçlandırma töreni yapılması planlanıyor. Gerek yapımının her aşamasında gerekse işletme döneminde büyük bir özen ile planlı olarak yapılan ve tüm maliyetleri ICA tarafından karşılanan peyzaj ve ağaçlandırma çalışmalarının sürekliliğini korumak için baharın gelmesi ile rutin bakımlar gerçekleştiriliyor. Kuruyan ağaçlar yenileri ile değiştiriliyor. Yeni dikimlerin yanında bakım çalışmaları da yoğunlaşarak devam ediyor.”

DHA
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ