TCMB: Konut fiyatları geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 127 arttı

TCMB, Nisan ayına ilişkin konut fiyat endeksini açıkladı. TCMB’ye göre konut fiyatları bir önceki yılın Nisan ayına göre yüzde 127 arttı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, Türkiye genelindeki konut fiyatları nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 10,2, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 127 oranında arttı. İstanbul'da ise konut fiyatlarındaki artış yüzde 142'e çıktı.

TCMB, Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan konut fiyat endeksini (KFE) açıkladı.


Buna göre, konut fiyat endeksi nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 10,2 oranında artarak 383,1 seviyesine çıktı. Konut fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 127 artış gösterdi.

İSTANBUL’DA KONUT FİYATLARI YÜZDE 142 ARTTI

TCMB verilerine göre, konut fiyatlarındaki en yüksek artışlar İstanbul, Ankara ve İzmir’de görüldü. İstanbul'daki bir aylık konut fiyatı artışı yüzde 10,7 oldu. İzmir'deki konut fiyatları da insan ayında bir önceki aya göre yüzde 10,6 oranında arttı.

İzmir'deki bir aylık fiyat artışı ise yüzde 9,7 oldu. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre ise İstanbul'da yüzde 142, Ankara'da 130,9 ve İzmir'de yüzde 122,6 oranlarında arttı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ