Son 6 ayın en yüksek seviyesinde: Dolar 16 lirayı aştı

Dolar iki ay boyunca yatay bir seyir izlemesinin ardından günün ilk saatlerine yükselişle başladı. Dolar/TL 16 lira seviyesini aşarak son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Euro ise 17.10 seviyesini aşarak 17.12 liradan işlem görüyor.

Döviz kurlarındaki yükseliş hız kesmeden devam ediyor. Rekor kıran Dolar/TL 10 günlük yükselişin ardından an itibarıyla 16' TL'yi geçti. 24 Şubat'ta Döviz Endeksli Mevduat'a 1 milyon TL yatıran bir banka müşterisi, bugün 3 aylık vadesinin sonunda yaklaşık 1 milyon 161 bin TL geri alacak. Müşteriye ödenen 161 bin TL'nin 35 bin TL'si banka, 126 bin TL'si devlet tarafından karşılanacak.

AVRUPA'NIN FAİZ ARTIŞI AÇIKLAMASI ETKİLİ OLDU


Euro ise 17,12 liraya yükseldi. Euro'daki hareketlilikte, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın faiz artışı açıklaması etkili oldu.

MERKEZ BANKASI'NIN REZERVLERİ ERİYOR

TCMB'nin mevcut döviz politikasını sürdürebilmek için her gün daha fazla dövize ihtiyaç duymasına karşın rezervlerinin erimeye devam etmesi piyasanın kamu kontrollü olarak tanımladığı kur politikasındaki sürdürülebilirliğin sorgulanmasının ana nedeni. TCMB'nin swap hariç rezervleri de eksi 52 milyar dolara kadar gerilemiş durumda.

TL BU AY YÜZDE 8 DEĞER KAYBETTİ

TL, dolar karşısında ay başından beri yaklaşık yüzde 8 değer kaybı yaşadı. TL'deki değer kaybının devamına kamunun izin verip vermeyeceği piyasalardaki ana gündem maddesi konumunda.

Dolar/TL bu ayın ilk günlerine kadar 14.5-15 arasında iki ay boyunca yatay bir seyir izlemişti.

TCMB ihracatçı döviz gelirlerinin yüzde 40'ını ve döviz endeksli mevduat uygulamasının döviz kısmını rezervlerine katsa da bankanın rezervleri aynı oranda artmıyor. Aradaki fark kurda hükümetin tanımıyla "istikrar" için kullanılıyor. TCMB resmi olarak kurdaki müdahalelerini kabul etmezken hareketleri dalgalı kur rejimi olarak nitelendiriyor.

16'NIN HEMEN ALTINDA BAŞLAMIŞTI

Dolar/TL haftanın ilk işlem gününe 16'nın hemen altında başladı. Kur bu sabah saat 08.55'te 15.97/15.98 seviyesinde başlamıştı.

Euro/dolar kuru 20 Aralık 2021'de dövize endeksli mevduatın açıklanmasından sonra 19,68 seviyesinden aşağı inmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ