‘Ruhsar Pekcan’ın görevden alınması yolsuzlukla mücadele görünümlü bir Berat Albayrak operasyonu’

Ticaret Bakanlığı görevinden alınan Ruhsar Pekcan’ın alınma şekli ve zamanlaması tartışma konusu oldu.

Mini kabine değişikliğinde Ruhsar Pekcan’ın Ticaret Bakanlığı’ndan alınması ve kararın zamanlaması, "Pekcan kendi şirketinden bakanlığa dezenfektan sattığı için görevden alındı" yorumlarına sebep oldu. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Murat Emir bu yoruma katılmıyor.

Pekcan’ın bakanlıktaki değişimden birkaç gün önce sızan belgeye göre bakanlığa kendi şirketinden dezenfektan aldığı ortaya çıkmıştı.


Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararda Pekcan’ın görevden alındığı, yerine Mehmet Muş’un atandığı kaydedildi.

Kararda Pekcan için “görevine son verilmesi” ifadesine yer verilmesi dikkati çekti. Bu ifade Pekcan’ın “hakkındaki iddialar nedeniyle görevden alındığı” şeklinde yorumlara sebep oldu. Bakanlar ya “affını isteyerek” ayrılıyordu ya da “görevden alındı” denilerek.
 
“HUKUKİ İŞLEM DE BAŞLATILMIŞ OLMASI GEREKİRDİ”

Ancak bu görevden alınma şeklinin yolsuzlukla mücadele nedeniyle olmadığını belirten isimler de var. Onlardan biri de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir oldu. Emir’e göre Pekcan’ın görevden alınması yolsuzlukla mücadele nedeniyle değil, öyle olsaydı hukuki işlemin de başlatılmış olması gerekirdi.

Emir’in şahsi twitter hesabında kullandığı ifadeler şöyle: “Ruhsar Pekcan’ın görevden alınması yolsuzlukla mücadele görünümlü bir Berat Albayrak operasyonudur. Görevden alınma yolsuzluk kaynaklı olsaydı mutlaka hukuki işlem de başlatılmış olması gerekirdi. Nice hırsızlığı rahatça içlerine sindirdiklerini biliyoruz.”
 
DP BAŞKANI UYSAL: AKP LİDERLİĞİNİ “İŞ BİLMİYOR” DİYE KIZDIRMIŞ OLABİLİR Mİ?

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal da Pekcan’ın görevine son verilmesinin yolsuzlukla ilgili olmayabileceğini ima ederek, “Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AKP’nin ilçe yönetim kurulunun sade bir üyesinin düzeyinde 9 milyonluk iş bitirmesi dolayısıyla hakikaten ‘ucuza’ gitmiş:)) Böyle düşük profilli bir hak ediş yapması AKP liderliğini ‘iş bilmiyor’ diye kızdırmış olabilir mi:)?” yorumunda bulundu.
 
GAZETECİ HOŞ: PEKCAN’IN YARGILANMASI GEREKİR

Gazeteci Mustafa Hoş ise Pekcan’ın görevden alınmasının yetmeyeceğini yargılanması gerektiğini de vurguladı.

Hoş, “Sadece Erdoğan’ın ceza ve ödül verdiği bir sistem. Belediye başkanları içinde aynı şey yapıldı. Yargılanması gereken isimler geri çekiliyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın görevden alınması yetmez yargılanması ve aldığı paranın tahsil edilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
 
DAVUTOĞLU: BENZER DURUMDA BİR ÇOK BAKAN OLDUĞUNU BİLİYORSUNUZ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise Pekcan’ın görevden alınmasının yetmeyeceğini, ‘benzer durumda birçok bakan ve siyasetçi olduğunu’ söyledi.

Davutoğlu, “Biz istifaya davet ettik, siz görevden aldınız ama yetmez! Bu bir bakan meselesi değil; zihniyet meselesidir. Benzer durumda bir çok bakan ve siyasetçi olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Kurduğunuz otoriter yolsuzluk düzenini yıkacak olan Gelecek Partisi ve savunduğu temiz siyasettir.” ifadelerini kullandı.

HDP’Lİ PAYLAN: “YASAL SÜREÇ İŞLETİLMELİ”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Pekcan’ın görevden alınmasının kendi şirketinin dezenfektanını bakanlığa alınmasıyla ilgili olduğunu belirterek, “Kendi şirketinden, yönettiği Ticaret Bakanlığı’na dezenfektan satan Ruhsar Pekcan görevden alındı. Görevden alınması yetmez! Ruhsar Pekcan, görevini kötüye kullandığı için yasal süreç işletilmelidir.” dedi.
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ