Memurlar bordrolarını yaktı: Mutfaktaki enflasyon yüzde 200, maaş zammı yüzde 44

KESK üyesi memurlar maaş bordolarını yaktı. ‘Geçinemiyoruz’ başlığıyla basın açıklaması yapan kamu emekçileri adına konuşan Bülent Karakaş; Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşanan gerçek enflasyonun yüzde 150’yi aştığını söyledi.

“Bizim için en önemli kalem olan gıda enflasyonu ise yüzde 200’ü buldu. Buna karşın kamu emekçileri olarak maaşlarımızda yaşanan artış, toplu sözleşme artışları ve enflasyon farkları ile sadece yüzde 44’te kaldı” diyen Karakaş, şunları söyledi:
‘RESMİ ENFLASYON BİLE YÜZDE 73.5’

“Ülke tarihinin belki de en karanlık döneminden geçiyoruz. Bir avuç mutlu azınlık dışında kalan 84 milyon olarak, ülkeyi yönetenlerin aldığı yanlış kararların faturasını daha fazla işsizlikle, daha fazla yoksullukla ödemeye devam ediyoruz. İktidarın talimatları ile belirlenip TÜİK vasıtası ile açıklanan resmi enflasyon bile yüzde 73,5 ile son 24 yılın rekorunu kırmış bulunuyor.

MEMUR MAAŞI 6 BİN 750 LİRA 

Bu karanlık tabloya rağmen iktidar sözcüleri, her fırsatta ‘enflasyon tüm dünyada rekor’ kırıyor bahanelerinin arkasına saklanıyor. Oysa mızrak artık çuvala sığmıyor. Bin bir oyunla düşük gösterilen resmi rakamlara göre bile Türkiye enflasyonu, en yüksek ülkeler sıralamasında dünya beşinciliğine yükselmiş bulunuyor.

Enflasyon, Avrupa Birliği ülkelerinde, ortalama yüzde 10 ile bizdekinin yedide biri, sekizde biri seviyesinde seyrediyor.  Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 6 bin 74 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 19 bin 785 TL’ye ulaşırken ortalama kamu emekçisi maaşı 6 bin 750 lirada kaldı.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ