İşçiler Babacan’a pahalıktan yakındı: Marketten çıkan herkes bir poşete bir de fişe bakıyor

DEVA Partisi lideri Ali Babacan'a 1 Mayıs dolasıyla ziyaret ettiği tekstil atölyesindeki işçiler hayat pahalığından yakındı.DEVA Partisi lideri Ali Babacan'a 1 Mayıs dolasıyla ziyaret ettiği tekstil atölyesindeki işçiler hayat pahalığından yakındı. Bir işçi ülkedeki hayat pahalığını şöyle anlattı: "Marketten bir şey alıyorsun, atıyorum 200 lira diyor, ben ne aldım diye bir poşete bir fişe bakıyorsun."


DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’da tekstil atölyesini ziyaret ederek işçilerle bir araya geldi. Tekstil işçilerinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutlayan Babacan, burada işçilerle sohbet etti.

Bulundukları atölyede üretilen maskenin yurtdışına ihraç edildiğini öğrenen Babacan, “Türkiye’de üretilen maskeler oralarda hayat kurtarıyor” dedi.

Hayatın pahalandığından yakınan bir işçi Babacan’ı şunları söyledi: “Marketten birkaç parça bir şey alıyoruz. Atıyorum 200 lira diyor, ben ne aldım diye bir fişe bakıyorsun. Acaba fazla bir şey mi aldım? Yoksa kasiyer fazladan bir şey mi yazdı? Ben bunu gözlemledim. Marketten çıkan herkes bir poşete bir de fişe bakıyor. Akıl erdiremiyorum bazı şeylere.”‘GENÇLERİN HAYALİ KALMADI’

Babacan’ın “Bir alın teriyle helalinden kazanmak var, bir de memlekette bir sürü yanlış iş oluyor. 4-5 yerden maaş alanlar… Hak eden değil, adamı olan işe giriyor” sözleri üzerine bir işçi şu ifadeleri kullandı: “13 yaşında çocuğum var. Gençlerin hayali bile kalmadı. 3 sene sonra ne olacağının hayalini bile kuramıyorlar, günlük… 5-6 yeğenim var, hiçbirisi çalışmıyor. Üniversite mezunu yeğenim var, evde.”

15 yaşında oğlu olduğunu söyleyen bir anne ise oğlunun ümitsizliğini şu sözlerle anlattı: “Üç kardeşim var, üçü de üniversite mezunu. Üçünün de ataması yapılmadı. Oğlum, ‘Anne, teyzem atanmadı, dayım atanmadı. Ben niye okuyayım?’ diyor.”

Babacan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü sosyal medya hesabından da kutladı: “Gücümüz alın terimizdir, akıl terimizdir. Emekçiler, sağlıklı ve güvenli koşullarda çalışabilmeli, insanca yaşayabilecekleri geliri kazanabilmeli, yarınlara güvenle bakabilmelidirler. Meydanlarda özgürce buluşmak dileğiyle herkesin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutluyorum.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ