‘Halk sebze-meyve atıkları topluyorsa, ‘büyümeniz’ sizin olsun’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TÜİK’in açıkladığı son büyüme rakamları için “Milletin büyümesi değil, hükümetin ve etrafını saran üç beş zenginin büyümesi” ifadesini kullanarak, Erdoğan’a “Alın, o büyüme sizin olsun” dedi.


DEVA Partisi Genel Bakanı Ali Babacan, Ankara’da partisinin 1. Olağan Etimesgut İlçe Kongresi’nde, TÜİK’in açıkladığı büyüme verilerini değerlendirdi. “Sözüm sayın Erdoğan’a: Etrafınızdaki 3-5 kişi daha zengin olduysa, ülkede lüks araç satışı rekorlar kırıyorsa ama aynı anda bu milletin tertemiz aileleri, pazarın son saatlerinde yere dökülmüş sebze meyveleri toplayarak karnını doyurmaya çalışıyorsa, alın o büyüme sizin olsun. Zaten bu büyüme milletin büyümesi değil, hükümetin ve etrafını saran üç beş zenginin büyümesi” ifadelerini kullanan Babacan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘290 MİLYAR TL FAİZ ÖDEYECEĞİNİ SÖYLEYENLER, SİZ KİMİN ADAMISINIZ?’


“Türkiye’nin devlet bütçesindeki faiz ödemesi 2003-2015 arasında 50 milyar lira mertebesindeydi. Bu yıl 180 milyar. Gelecek sene 240 milyar. Ondan sonraki sene 290 milyar. Yıllarca ortalama 50 milyar lira mertebesinde seyreden faiz ödemesi varken o dönemin tertemiz bürokratlarına ‘faiz lobisinin adamı’ diyenler; bu sene 180 milyar, gelecek sene 240, sonraki sene 290 milyar faiz ödeyeceğini ilan ediyor. Peki, yüzde 6 faiz varken, bütçede 50 milyar lira faiz ödeneği varken ‘180, 240, 290 milyar faiz ödeyeceğim’ diyenlere soruyorum. Siz kimin adamısınız? Yıllık 50 milyar lira faiz ödeyenler faiz lobisinin adamı oluyor da 180 milyar, 240 milyar, 290 milyar faiz ödeyenler kimin adamı oluyor?

‘ORTA VADELİ PROGRAM’DA YAPTIKLARI TAM BİR İTİRAF’

Orta Vadeli Program’da 2023 hedefi; kişi başına düşen mili gelir 10 bin 700 dolar. Biz 2008 yılında, biz 11.000 doları gördük. O rakamları 12 bin 600 dolara çıkarınca ‘2023 hedefimiz artık 25 bin dolardır’ dedik. Bu hükûmet Türkiye’yi tam 15 yıl geriye götürdü. Orta Vadeli Program’da açıklayarak yaptıkları da tam bir ‘itiraf’. Memleketi ne hale getirdiklerini rakamlarla ortaya koydular. İlk seçimden sonra artık Türkiye’nin daha geri gitmesine izin vermeyeceğiz.

‘1 MİLYON İNSANIN İŞSİZ KALMASINA NEDEN OLANLAR…’  

Orta vadeli ekonomik programı açıkladılar. Önümüzde üç yıllık dönemde büyümeyi yüzde 5,5’e yükselteceklermiş. Kim diyor bunu? Türkiye’nin büyüme hızını bizden sonra yarı yarıya indirenler diyor. Bu işler kağıtlara yazmakla düzelmez. Gördük işte mart ayında insan hakları eylem planını yazdılar, olmuyor. Önümüzdeki üç yıllık dönemde istihdamı 3,5 milyon kişi artıracaklarını söylüyorlar. Kim diyor bunu? Taraflı cumhurbaşkanlığı sistemiyle beraber 1 milyon insanın işsiz kalmasına neden olanlar diyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ