Ethem Sancak, BMC’yi satıyor mu?

Bloomberg'in haberine göre Türkiye Varlık Fonu yönetim kurulu üyesi Fuat Tosyalı, BMC'nin yüzde 25'ini elinde bulunduran Ethem Sancak ile pazarlık masasında.


Fuat Tosyalı’nın yönetim kurulu başkanı olduğu Tosyalı Holding’in zırhlı taşıt ve otobüs imalatçısı BMC’ye ortak olmak için müzakereler yürüttüğü iddia edildi.

Bloomberg’in haberine göre demir-çelik devi Tosyalı, BMC’de yüzde 25’lik payı  elinde bulunduran Ethem Sancak’ın hisselerine talip. Her iki taraf iddialara dair sessiz kalmayı tercih etti.


BMC’ni yüzde 49,9’u Katar’ın kontrolü altındayken, yüzde 25,1’i de Öztürk Ailesi’ne ait.

Fuat Tosyalı, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetim kurulu başkanlığı koltuğunda oturduğu Türkiye Varlık Fonu’nun 7 yönetim kurulu üyesinden biri.

TMSF; KARAMEHMET’TEN ALDI, SANCAK’A SATTI

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) Mehmet Emin Karamehmet’e ait Çukurova Holding’ten devraldığı BMC, 2014 yılında düzenlenen ihaleyle 751 milyon TL’ye Ethem Sancak’a devredilmişti.

İhaleye sadece Sancak’ın girmesi ve muhammen bedel olan 900 milyon TL’nin altında bir fiyatı devir işleminin gerçekleşmesi eleştirilmişti. Sancak’ın ödediği tutarın BMC’nin gayrimenkullerinin bedelini bile karşılamayacağı iddia edilmişti.

Sancak daha şirketin yaklaşık yarısını Katarlılara, yüzde 25,1’ine ise Talip Öztürk’e devretmişti.  Talip Öztürk, “adam öldürmeye azmettirmek” suçundan müebbet hapse mahkûm edilen ve kararın Yargıtay tarafından onanmasından hemen önce 26 Kasım 2018’de Gürcistan’a kaçan Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün kardeşi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ