Ekonomist Ağaoğlu, ekonomideki önlemleri ‘tetris’e benzetti: Uzun çubuk bekleniyor

Ekonomist Ali Ağaoğlu, iktidarın ekonomide denediği yöntemleri tetris oyunuyla anlatmayı denedi: “Oraya buraya birtakım önlemler serpiştiriyoruz, umuyor ve diliyoruz ki bir tane uzun çubuk gelecek her şey yoluna girecek.”

Dünya Gazetesi’ndeki ‘Şans Sohbetleri’nde Hakan Güldağ’la birlikte ekonomideki gelişmeleri değerlendiren ekonomist Ali Ağaoğlu, ‘tetris’ benzetmesi yaptı.

Ancak Ağaoğlu’na göre çaresizlik içinde beklenen ‘uzun çubuk’ zamanında gelmiyor: “Yani deneye yanıla görelim demiştik, gördük, daha fazla ısrara gerek yok. Bizim jenerasyonun en ünlü oyunlarından biriydi tetris. Seviye arttıkça, blokların geliş hızı artar ve bir süre sonra siz o blokları bir yerlere yerleştirmeye çalışırken son dört-beş satıra kadar gelirsiniz artık orada çaresizsiniz. Bir yerlere atıştırırız blokları daha fazla puan alayım, rekor kırayım. Biz sanki o dört-beş satırda gibiyiz. Oraya buraya bir takım önlemler serpiştiriyoruz, umuyor ve diliyoruz ki bir tane uzun çubuk gelecek her şey yoluna girecek. Benim oynadığım oyunların yüzde 99’unda uzun çubuk tam zamanında asla gelmedi.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ