Çiftçiye 100 lira destek gübreye 300 lira zam

AKP hükumeti çiftçiye kaşıkla verip kepçeyle aldı. Sadece kuru tarım yapan çiftçilere dekar başına 100 lira kuraklık desteği açıklandı. Bugün ise bütün çiftçilerin kullandığı bir çuval gübrenin fiyatı 300 lira zamlandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kuraklıktan etkilenen bir kısım çiftçiye dekar başına 100 liraya kadar destek verileceğini açıkladı. Destek bütün çiftçileri kapsamayacak.

ÇİFTÇİYE 100 LİRA ÇOK GÖRÜLDÜ


Sadece kuru tarım yapanları kapsayacak ‘100 liraya kadar’ destekte ayrımcılık yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe bazında tespitler yapacak. En fazla zarar gören çiftçiye 100 lira verilecek. Zararı az olanlara daha az para verilecek.

SULU TARIM YAPANLARA DESTEK YOK

Sulu tarım yapanlar da bu destekten yararlanamayacak. Kuraklık nedeniyle fazladan sulama yapmak zorunda kalan ve elektrik faturaları katlanan çiftçiye destek verilmeyecek. Gübre, mazot ve sertifikalı tohum desteği ödemelerini de geciktiren AKP Hükumetinin, çiftçiyi gözden çıkardığı yorumları yapıldı.

İCRALIK ÇİFTÇİ SAYISI KATLANACAK

Muhalefet partileri, sadece kuru tarım yapanlara verilecek 100 liralık desteği yetersiz buldu. Çiftçinin kuraklığı bu destekle atlatmasının çok zor olduğu belirtiliyor. Borç batağındaki milyonlarca çiftçiye kuraklık sebebiyle yenilerinin ekleneceği ifade ediliyor. Milyonlarca çiftçinin icra yüzünden traktör ve tarlasını satmak zorunda kaldığı haberlere konu oluyor.

GÜBREYE 1 AYDA 300 TL ZAM

Çiftçiye 100 liralık doğrudan destek sözü verilirken, çiftçinin en önemli girdisi gübre fiyatlarına zam geldiği ortaya çıktı. 50 kiloluk gübrenin peşin fiyatı mayıs ayına göre 300 lira zamlandı.

Gübre                                                Mayıs                                    Haziran

Granül Üre                                      3.750                                    4.000

Kristal amonyum sülfat               2.300                                     2.400

NP 20.20.0+(SO3)                         3.150                                    3.400

Süper NP 20.20.0                          3.350                                    3.600

*50 kg peşin fiyatlar. 4 aya kadar taksitli satışlara gelen zam 350 liraya ulaşıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ