CHP’li Ağbaba: İzmir nüfusu kadar işsizimiz oldu

İşsizlik rakamlarıyla ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, "Türkiye ve genelinde işsizlik geçen yıl Kasım ayına göre 327 bin kişi arttı ve işsiz sayımız 4 milyon 308 bin kişi oldu.
Yani daha açık söylememiz gerekirse neredeyse İzmir nüfusu kadar işsizimiz olmuş durumda," dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Kasım ayı işsizlik rakamlarıyla ilgili bir açıklama yaptı. ‘İşsizler ordusu’nun İzmir nüfusu kadar bir sayıya ulaştığını’ belirten Ağbaba, “İşsizlik içinden çıkılamayan sosyal bir sorun haline düşmüştür” dedi.

Ağbaba’nın yaptığı açıklamada şunları söyledi:


“Türkiye ve genelinde işsizlik geçen yıl Kasım ayına göre 327 bin kişi arttı ve işsiz sayımız 4 milyon 308 bin kişi oldu. Yani daha açık söylememiz gerekirse neredeyse İzmir nüfusu kadar işsizimiz olmuş durumda. Ülkemiz de işsizler ordusu azalmamakta her geçen gün artmaktadır. Ve artık işsizlik içinden çıkılamayan sosyal bir sorun haline düşmüştür.

Dar tanımlı işsiz sayısına, iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar, iş bulma ümidi olmayanlar, zaman bağlı eksik istihdam edilenler, mevsimlik çalışanlar ve diğer sebepleri de dâhil ettiğimizde bu oran 7,7 milyon civarına denk gelmektedir. Bu durumda geniş tanımlı işsiz sayımız komşumuz Bulgaristan’ın nüfusundan daha büyüktür.

Ayrıca TÜİK verilerine göre 1 yıldan daha az süreli işsizlerin sayısı 3 milyon 149 bin kişi olması nasıl bir krizin içerisinde olduğumuzun ayrı bir göstergesidir.”

“TÜİK’İN AÇIKLADIĞI VERİLER ŞÜPHE UYANDIRIYOR”

Ağbaba, işsizlik rakamının AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 2 milyon 700 olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“TÜİK geçtiğimiz hafta enflasyon hesabında gıda ürünlerinin ağırlığını düşürmüştü. Şimdi de TÜİK verilerine baktığımızda ise ayrı bir paradoksla daha karşı karşıyayız. TÜİK verilerine göre çalışabilecek çağda nüfus artışı bir yılda 944 bin kişi artarken, iş gücüne katılanların sayısı ise bu 1 yılda sadece 182 bin kişi olmuş durumda. Yani TÜİK verilerine göre çalışma nüfusunda olan 7 yüz binden fazla vatandaş çalışma gereği duymamıştır. Bu oranın hiçbir mantıkla izah edilebilecek bir yanı yoktur. Çünkü ülkede bir hanenin tek bir maaşla geçinebilmesi imkânsızken, açlık ve yoksulluk sınırı her geçen ay artarken insanların geçinebilmesi için iş aramayı bırakması sizce mantıklı mıdır? TÜİK’in yayımladığı veriler ciddi şüphe barındırmaktadır. Özellikle TÜİK’in hem enflasyon verileri hem de işsizlik verileri ciddi manada tezatlıklar içermektedir. TÜİK Berat Albayrağ’a bağlı bir kurum gibi çalışmakta, gerçekleri çarpıtmakta ve suç işlemektedir.”

“İŞSİZLİK SOSYAL BİR SORUN HALİNE GELDİ”

Ağababa, işsizlik ve hayat pahalılığının artık sosyal bir sorun haline dönüştüğünü belirterek, iktidarın bu sorumluluğu üstlenmediğini söyledi. Ağbaba, “Bu vurdumduymaz ve pişkince tavrın neticesinde ise insanlarımız her gün birer ikişer canlarına kıyıyor,” dedi.

Ağbaba, “Son olarak Hatay’da Âdem Yarıcı isimli yurttaş işsiz olduğunu, çocuklarının evde aç olduğunu söyleyerek kendisini ateş verdi. Yurttaşlarımız sadece işsiz oldukları için yaşamlarına kast etmiyor, çalışan yurttaşlarımızda geçinemedikleri için canlarına kıyıyor. Geçtiğimiz 2019 yılında 20’den fazla yurttaş hem geçim sıkıntısı hem de işsizlik nedeni ile hayatlarına son verdiler.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ