Biden-Erdoğan zirvesinden önce “yüzde 25 vergi” sürprizi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Dijital Hizmet Vergisi ile Amerikan şirketlerine ayrımcılık yaptığını iddia ettiği Türkiye’den ithal edilen bazı ürünlere yüzde 25 vergi getirmeye hazırlanıyor.
Ek vergi ABD’nin Türkiye’den ithal ettiği 310 milyon dolarlık ürünü etkileyecek. Yeni vergiler uluslararası müzakereler sürerken askıda olacak.

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai; Türkiye, Birleşik Krallık (İngiltere), İtalya, İspanya, Hindistan ve Avusturya´dan ithal edilen ürünlere Gümrük Vergisi getirilmesine onay verildiği açıklandı.

ABD kanunlarına göre bir yıldır yürütülen incelemede, 5 ülkede Dijital Hizmet Vergisi üzerinden Amerikan şirketlerine ayrımcılık yapıldığı sonucuna varılmıştı.


ABD Ticaret Temsilciliği bunun üzerine söz konusu ülkelerden ithal edilen 2 milyar dolarlık ürüne yüzde 25 vergi getirilmesine karar verdi.

Türkiye’den ithal 310 milyon dolarlık ürün ek Gümrük Vergisi’ne tabi olacak. Ek verginin maliyeti İngiltere için 887 milyon dolar, İtalya için 386 milyon dolar, İspanya için 323 milyon dolar, Hindistan için 118 milyon dolar ve Avusturya için 65 milyon dolar olarak belirlendi.

HALIDAN SERAMİK ÜRÜNLERİNE KADAR PEK ÇOK KALEM ETKİLENECEK

ABD Ticaret Temsilciliği’nin internet sitesindeki listeye göre, ek gümrük vergilerinden Türkiye’den ithal edilen bazı halılar, nevresim ve ev tekstili ürünleri, granit ve taş cinsleri, porselen ve seramik ürünleri ve altın ile gümüş takılar etkilenecek.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD) ve Gelişmiş 20 Ülke (G-20) nezdinde çok taraflı olarak yürütülen müzakerelerin tamamlanmasına zaman tanımak maksadıyla 180 güne kadar askıda olacak.

“ABD, dijital hizmet vergilerine ilişkin endişelerimiz dahil olmak üzere uluslararası vergilendirmeyle ilgili bir dizi konuya çok taraflı bir çözüm bulunmasına odaklanıyor.” diyen Tai; ABD, OECD ve G-20 aracılığıyla uluslararası vergi konularında mutabakata varılması konusunda kararlı olduklarının altını çizdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ