7 aydır tırmanışını sürdüren enflasyon yüzde 17.14’e çıktı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa ettiği kasım ayından beri yükselişini sürdüren enflasyon, nisan ayında yeni bir rekor kırdı.


Tüketici enflasyonu nisanda yüzde 17,14 seviyesine yükselerek Mayıs 2019 sonrasındaki en yüksek oran oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Verilere göre enflasyondaki yükseliş devam etti. Tüketici fiyatları Nisan’da yıllık yüzde 17,14 olarak açıklandı.


ENFLASYON BİR AYDA 1.68 ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayına ilişkin enflasyon verilerini yayımladı. Verilere göre Nisan’da tüketici fiyatları endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,68 arttı. Yıllık çekirdek enflasyon ise Nisan’da yüzde 17,77 olarak kaydedildi. Üretici fiyatları tarafındaki yükseliş ivmesinin de devam ettiği izlendi. Buna göre üretici fiyat endeksi Nisan’da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,17 arttı. Aylık bazdaki artış ise yüzde 4,34 oldu.

EN YÜKSEK ARTIŞ ULAŞTIRMADA

TÜİK verilerine göre Nisan’da bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu grup yüzde 29,31 ile ulaştırma oldu. Ulaştırmayı yüzde 22,27 ile ev eşyası ve yüzde 19,20 ile sağlık izledi. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 9,05 ile haberleşme, yüzde 10,21 ile eğitim ve yüzde 11,03 ile giyim ve ayakkabı oldu.

KASIM AYINDAN BERİ YÜKSELİŞTE

Ekonomist beklentilerine göre Nisan ayında tüketici fiyat endeksinin yıllık bazda yüzde 17,20 artması bekleniyordu. Geçen aya göre artış ise yüzde 1,8 olarak öngörülmüştü. Ankette en düşük beklentiyi paylaşan kurum Nisan ayında aylık enflasyonun yüzde 1,1; yıllık yüzde 16,4 olarak gerçekleşmesini bekliyordu. En yüksek beklentiyi paylaşan kurum ise Nisan ayında aylık enflasyonun yüzde 2,1; yıllık yüzde 17,6 olarak gerçekleşmesini tahmin etmişti. Türkiye’de enflasyon Kasım ayında sert bir yükselişle yüzde 14’ün üzerine çıkmış, sonrasında sürekli yükseliş kaydetti. Tüketici enflasyonu son 23 ayın zirvesine yükseldi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ