Türk kökenli politikacılar, Hollanda seçimlerini sabote etmeye çalışmışlar!

Türkiye kökenli politikacılar tarafından kurulan DENK Partisi'nin, 2017 yılında düzenlenen Hollanda seçimlerini sabote etmeye çalıştığı iddia edildi.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, parti üyeleri aşırı sağcı Geert Wilders'ı itibarsızlaştırmak için sahte haber kampanyası yürütmekle suçlanıyor.

Wilders, sözkonusu iddiayla DENK'in kampanya sorumlusu ve liderlerinden Farid Azarkan hakkında suç duyurusunda bulundu. 


Hollanda Radyosu'nda yer alan habere göre, Türkiyelilerden oluşan DENK partisi yöneticileri Parlamento seçimleri öncesi Wilders'i hedef alan sahte bir haber kampanyası yürüttü.

Partinin, Wilders adıyla, "15 Mart'tan sonra Hollanda'yı temizleyeceğiz" sloganı üzerinden ilan vermesi kararlaştırıldı ancak tasarımcı Eduard Nandelall, parti yöneticilerinden Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk ile görüştükten sonra ilanın verilmesinden vazgeçildi. 

Ancak ilan taslağı çeşitli haber sitelerinde hızla yayıldı. Metinden haberdar olan aşırı sağcı PVV liderliği de dava açmaya karar verdi. 

Azarkan, metnin Nandelall tarafından medyaya sızdırıldığını savunurken, tasarımcı ise, bu bilgileri DENK yöneticisinin talimatı üzerine medyayla paylaşıldığını savunarak, ismini zedelediği gerekçesiyle Azarkan hakkında dava açtı.

Azarkan hakkında bir başka dava da Wilders tarafından açıldı. Wilders, tasarımcı Nandelall'ın kendisinden özür dilediğini ve herşeyi DENK'in talimatı ile yapıldığını söyledi. Aşırı sağcı lider, partisine yönelik iftira nedeniyle DENK yöneticisinin cezalandırılmasını istedi.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ