Taliban yine uyardı: Türkiye, Kabil’de kalırsa işgalci güç muamelesi görür

Taliban, Kabil Havaalanı'nın güvenliğinin Türkiye tarafından üstlenileceğine tepki göstererek, ülkede kalan askeri güçlerin işgalci olarak görüleceğini duyurdu.


Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu hafta yaptığı görüşmede, ABD’nin Afganistan’dan askerlerini çekmesi nedeniyle Kabil havaalanının güvenliğinin sağlanmasında Türkiye’nin öncü rol üstleneceği konusunda anlaştıklarına dair açıklamasına tepki gösterdi.

Ülkedeki havaalanlarını ve diğer yerleri korumanın Afganların sorumluluğunda olduğunu söyleyen Mücahid  “Yabancı güçler, havaalanı güvenliği adına burada askeri bir varlık tutmak isterse, Afganlar buna izin vermeyecek ve onları ister Türkiye ister başka bir ülke olsun, işgalci olarak görecektir” dedi.


Türk diplomatların kendileriyle temas ederek Kabil’de Türk askeri varlığının sürmesini önerdikleri bilgisini veren Mücahid, “Ancak onlara bunun bizim için kabul edilemez olduğunu söyledik. Ve duruşumuzun liderlerine iletileceği konusunda bize güvence verdiler” dedi.

Türkiye ve Amerika’nın ikili meselelerini kendi aralarında tartışabileceğini, ancak Afganistan’ın içişlerini nasıl yürüteceğine yalnızca kendisinin karar vereceğini ve başkalarının buna saygı duymasını beklediklerini sözlerine ekleyen Taliban sözcüsü, kendilerinin Türkiye’yle diplomatik bağları sürdüreceklerini, bir İslam ülkesi olması dolayısıyla “kardeşce” ilişkiler kuracaklarını vurguladı.

Türkiye’nin ülkedeki NATO misyonu çerçevesinde muharip olmayan askeri misyonun bir parçası olarak Afganistan’da konuşlanmış yaklaşık 500 askeri bulunuyor ve uzun süredir havaalanının güvenliğini sağlıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ