Taliban Afganistan’ı yönetecek geçici hükümeti açıkladı

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Afganistan'ı yönetecek geçici hükümeti açıkladı. Taliban'ın kurucularından Molla Hassan Ahund hükümet başkanı olurken, yardımcılığına Molla Abul Gani Baradar getirildi.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, ülkeye geçici olarak yöneteceğini belirttiği bir hükümetin üyelerine ilişkin basına bilgi verdi.

Buna göre, geçici hükümetin başına Taliban’ın kurucularından Molla Hassan Ahund’u, onun yardımcılığına ise Molla Abul Gani Baradar getirildi.


Hakkani ağı olarak bilinen örgütlenmenin başındaki isim olan Seracaddin Hakkani yeni içişleri bakanı olurken, Molla Ömer’in oğlu Mevlevi Yakup, savunma bakanlığına getirildi. Seracettin Hakkani FBI’ın “arananlar listesinde” yer almaktadır. ABD onun yakalanmasına yardım edenler için 2009’da koyduğu 5 milyon dolar ödülü 2014’de 10 milyon dolara çıkarmıştı. Dışişleri Bakanlığı’na ise Amir Han Muttaki getirildi.


Hassan Ahund (sağdaki) 90’lardaki Taliban idaresi sırasında Dışişleri Bakanlığı yapmıştı

Geçici hükümetin tüm üyelerinin Taliban mensuplarından oluştuğu görülürken Mücahid “asıl hükümetin” ne zaman kurulacağı, geçici hükümetin ne kadar süreyle görev yapacağın ilişkin bilgi vermedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ