Sırbistan-Kosova sınırına kurulan barikatlar kaldırıldı

Kosova ve Sırbistan arasında gerilime neden olan Kosovalı Sırplara kimlik zorunluluğu uygulamasının 1 Eylül'e ertelenmesinin ardından Kosova'nın kuzeyine kurulan barikatların tamamen kaldırıldığı duyuruldu.

Reuters haber ajansı, NATO'nun Kosova Gücü'ne (KFOR) ait helikopterlerin bu sabah sınır bölgesinde uçuş gerçekleştirerek gözlem yaptığını belirtirken Kosova'nın kuzeyinde Sırp toplulukların protesto amacıyla kurdukları barikatların kaldırıldığına ilişkin bilgi verildiğini aktardı.

Kosova İçişleri Bakanı Celal Sveçla da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Sırbistan'la olan sınır kapılarına giden yollarda aralarında iş makinelerinin de olduğu barikatların kaldırıldığını doğruladı. Sveçla, "Yasa dışı Sırp yapılanmaların ülkenin kuzeyinde 9 farklı yere koyduğu barikatlar tamamen kaldırıldı" ifadelerini kullandı.


Kosova Başbakanı Albin Kurti dün yaptığı açıklamada, Kosovalı Sırpların tepkisini çeken düzenlemenin 1 Eylül'e ertelenmesi kararının uygulanması için sınır yollarına kurulan barikatların kaldırılması gerektiğini ifade etmişti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ