S-400 yüzünden Türkiye’ye verilmeyen F-35’leri Yunanistan alacak

ABD Senatosu Dış İlişkileri Komitesi, Yunanistan'a F-35 uçaklarının satılmasına izin veren yasa tasarısını dün onayladı.


ABD Senatosu Dış İlişkileri Komitesi, Yunanistan’a askeri yardımları düzenleyen yasa tasarısını dün onayladı. Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörlerin ortak desteğiyle geçen tasarı Senato’da oylandıktan sonra yasalaşacak.

“2021 tarihli ABD-Yunanistan Savunma ve Parlamentolar Arası Ortaklık Yasası” başlıklı tasarı, F-35 uçakları gibi yeni Amerikan askeri teçhizatının Yunanistan’a satılmasına izin veriyor.


ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Bob Menendez, “ABD-Yunanistan Savunma ve Parlamentolar Arası Ortaklık Yasası’nın Senato’dan geçmesini güvence altına almak için meslektaşlarımla birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum, böylece Doğu Akdeniz’de güvenlik işbirliğini ve kalıcı istikrarı önümüzdeki yıllarda geliştirmeye devam edebiliriz.” dedi.

Florida Senatörü Marco Rubio ise “Komite meslektaşlarıma, ülkemizin en önemli Doğu Akdeniz ortaklarından birini ve değerli bir NATO müttefikini desteklemek için bu tasarıyı Senato katına göndermek için oy kullandıkları için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

TASARI NELER İÇERİYOR?

-Yunanistan tarafından sipariş edilen F-35 uçaklarının hızlandırılmış teslimatı.

-Yunanistan’ın Rus yapımı askeri teçhizattan uzaklaşmasını desteklemek için Yunanistan’a Avrupa Yeniden Sermayelendirme Teşvik Programı (ERIP) çerçevesinde yardım yapılması.

-2022-2026 mali yılında Uluslararası Askeri Eğitim ve Öğretim (IMET) programı  için yılda 1 milyon ABD Doları yardım yapılması.

-Yunanistan’ın askeri gücünün daha da geliştirilmesi uyarınca savunma malzemeleri, savunma hizmetleri ve tasarım ve inşaat hizmetlerinin satın alınması için Yunanistan’a doğrudan kredi sağlanması.

-Mart 2019’da hükümetler arasında başlatılan 3+1 sürecini devam ettirmek üzere Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve ABD arasında parlamentolar arası bir grubun kurulması.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ