Nijerya'da silahlı saldırılar durmuyor: 85 kişi hayatını kaybetti

Eski Nijerya Devlet Başkan Yardımcısı Abubakar, ülkedeki güvenlik sorunlarının korkunç olmaya başladığını söyledi.


Batı Afrika ülkesi Nijerya'daki silahlı saldırılarda, son bir haftada 85 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi kaçırıldı. Eski Nijerya Devlet Başkan Yardımcısı Atiku Abubakar, ülkedeki güvenlik sorunlarının korkunç olmaya başladığını aktardı.

Güvenlik sorunları nedeniyle pazartesi gününden bu yana Nijerya'nın farklı bölgelerinde saldırılar düzenlendi.


Ülkede, hafta başından bu yana 85 kişi yaşamını yitirdi, 17 kişi kaçırıldı ve çok sayıda kişi yaralandı.

‘GÜVENLİK DURUMU KORKUNÇ OLMAYA BAŞLADI’

Eski Nijerya Devlet Başkan Yardımcısı Atiku Abubakar, ülkedeki güvenlik sorunlarının korkunç olmaya başladığını söyledi. Abubakar, son zamanlarda şeriat yanlısı terör örgütü Boko Haram ve silahlı çete üyelerinin saldırıları nedeniyle hiçbir yerin güvenli olmadığını kaydederek, "Ülkenin güvenlik durumu gittikçe kötüleşiyor ve bu, çiftlikler, pazarlar, okullar, evler, camiler, kiliseler ve kentsel alanların tümünü etkiledi" dedi.

YÜZ BİNLERCE KİŞİ YERLERİNDEN EDİLDİ

Nijerya'da terör örgütü Boko Haram'ın 2009'dan beri düzenlediği kitlesel terör eylemlerinde 20 binden fazla kişi öldü. Terör örgütü, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası'ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti. Terör saldırıları ve çatışmalar nedeniyle yüz binlerce kişi bölgeden göç etmek zorunda kaldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ