Myanmar'da ölü sayısı 581'e yükseldi

Myanmar ordusunun 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiasıyla 1 Şubat'ta yönetime el koymasını protesto eden çok sayıda kişi öldürüldü. Yüzlerce kişi hakkında da gözaltı kararı var.


Myanmar'da askeri darbe ve seçilmiş hükümet üyelerinin gözaltına alınmasına karşı başlatılan protestolar sürüyor. Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 581'e çıktı.

Myanmar'da 1 Şubat darbesinin ardından sokaklarda tansiyon düşmüyor.


Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşu’nun (AAPP) yayımladığı günlük rapora göre son 24 saatte 11 kişi hayatını kaybetti. Raporda toplam can kayıplarının 581'e çıktığı, 2 bin 750 kişinin ise gözaltında tutulduğu bilgisi paylaşıldı.

Darbe karşıtı 463 kişi hakkında ise gözaltı kararı bulunuyor.

ASKER KİLİSELERİ BASTI

Öte yandan Myanmar ordusu, Kachin eyaletinde protestocuları arama gerekçesiyle kiliselere baskın düzenledi. AA’nın The Irrawaddy internet sitesine dayandırdığı habere göre, eyalete bağlı Mohnyin ilçesinde askerler, protestocuların gizlendiğini öne sürerek bazı kiliseleri bastı ve içeride bulunanlara saldırdı. Askerlerin baskın yaptığı kiliselerin giriş kapılarını kırdığı ve bazı eşyalara zarar verdiği kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiasıyla 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti.

Myanmarlılar, 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı. Güvenlik güçlerinin silahlı saldırıları sonucu 581 kişi hayatını kaybetti.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken, gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ