‘Mısır, Türkiye ile anlaşmaya açık kapı bıraktı’

Yunanistan’da yayımlanan gazeteler Doğu Akdeniz’de hidrokarbon ihalesine çıkan Mısır’ın “Türkiye ile anlaşmaya açık kapı bıraktığını” iddia etti.

Kathimerini gazetesi, ihale duyurusunu “Kahire’den Ankara’ya açık kapı” başlığıyla haberleştirdi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre , Kahire hükûmetince yayımlanan ihale haritasında, batıdaki bölgelerin Yunanistan ve Mısır arasında imzalanan münhasır ekonomik bölge (MEB) anlaşmasına göre belirlendi.

“KAHİRE GELECEKTEKİ MÜZAKARELER İÇİN ELİNİ GÜÇLENDİRDİ”


28’inci meridyenin doğusunda yer alan bir parselin ise Türkiye’nin, Türkiye-Libya anlaşmasını imzalamasından birkaç gün önce BM’ye bildirdiği Türkiye kıta sahanlığının güney sınırlarında son bulduğu belirtildi.

Kathimerini, Mısır hükûmetinin diğer bölgelerin yanı sıra Akdeniz’de hidrokarbonların değerlendirilmesine yönelik söz konusu duyurusunun, bölgesel aktörlerin Kıbrıs meselesinin sürüncemede bulunmasından dolayı karışıklıktan uzak durma çabalarının göstergesi olduğunu yazdı.Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgazdan payını almak için bölge ülkeleri arasında kıyasıya bir rekabet var.

Haberde, “Mısır’ın bu tercihi, Mısır-Türkiye ilişkilerinin iyileştiği yönünde bir unsur olarak değerlendirilmese de Kahire’nin gelecekteki görüşmeler için kapıları açık tutmaya yönelik bilinçli bir tercihidir.” ifadesine yer verildi.

Yunan The Indicator haber portalı, “Mısır Doğu Akdeniz’de Türkiye ile anlaşıyor” başlığını attı.

Portal, Mısır’ın, gelecekte Yunan çıkarlarına zarar verecek şekilde deniz bölgelerinin sınırlandırılması konusunda Türkiye ile anlaşmaya vardığına dair, Atina’nın diplomatik servislerine bilgiler geldiğini yazdı.

Mısır’ın Akdeniz’de, Süveyş Körfezi’nde ve çöl bölgesinde, 24 parsel için ihale duyurusunda bulunduğu aktarılan haberde, “Ancak sorun şu ki Akdeniz’deki parsellerden biri, ana hatları Yunanistan ile düzenlendiği şekliyle değil, Türkiye ile düzenlendiği gibi belirleniyor.” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ