Merkel taviz vermedi, Almanya ‘acil durum freni’ne basacak

Almanya yeni tip koronavirüs (Covid-19) vak'a sayılarının tırmanışa geçmesi üzerine "normalleşme" kararlarında geri adım atacak.


Üç gün üst üste 100 bin kişide 100’den fazla vak’anın görüldüğü ilçe ve şehirlerde gece sokağa çıkma yasağı kararı alınacak. Marketler, fırınlar ve eczaneler haricinde iş yerleri kapatılacak.

Almanya’da federal hükûmet, 10 saate süren zorlu müzakerelerin akabinde Enfeksiyon Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasını kabul etti. Üç gün üst üste 100 bin kişide 100’den fazla vak’anın görüldüğü ilçe ve şehirlerde gece sokağa çıkma yasağı kararı alınacak.


Kabine kararına göre, kanun Federal Meclis’ten (Bundestag) mümkünse hızlandırılmış bir prosedürle geçirilecek ve Federal Konsey’den geçecek.

MARKETLER, ECZANELER VE AKARYAKIT İSTASYONLARI AÇIK

Değişikliğe göre 100 eşiğine geçen yerleşim birimlerinde dükkânlar, eğlence ve kültür tesisi ile restoranlar kapatılacak.

Gıda perakendecileri, içecek mağazaları, sağlıklı gıda mağazaları, özel bebek mağazaları, eczaneler, tıbbi malzeme mağazaları, gözlükçüler, işitme cihazı akustisyenleri, benzin istasyonları, gazete satış noktaları, kitapçılar, çiçekçiler, evcil hayvan dükkânları, hayvan yemi marketleri ve bahçe merkezleri yasaktan muaf tutulacak.

Alman Haber Ajansı’nın (dpa) haberine göre Federal Kabine bugün Berlin’de Enfeksiyon Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasına karar verdi.

Değişikliğe göre vak’a sayıları 100 eşiğini geçen bölgelerde 21:00-05:00 saatleri arasında bir apartman dairesinin veya müstakil evin bahçesinin dışında sokağa çıkma yasağı getirilecek. Konaklama, hayvanlara bakmak veya bir meslek icra etmek için dışarı çıkmak serbest olacak.

KAPANMA ÜÇ GÜN ÜST ÜSTE 100 VAK’A GÖRÜLEN HER YERDE GEÇERLİ

Sokağa çıkma yasağı ve dükkanların kapatılması kararı bir ilçe veya şehir merkezinde art arda üç günde 100’ün üzerinde vak’a sayısı görülmesi hâlinde tatbik edilecek.

Enfeksiyon Koruma Kanunu’nun değiştirilen 28/B paragrafı, kamusal veya özel alanlarda özel toplantılara yalnızca bir hane halkının en fazla üyesine ve 14 yaşına kadar çocukları da dahil olmak üzere başka bir kişinin katılmasına izin veriyor. Ölüm durumunda 15 kişiye kadar kişinin bir araya gelmesine izin verilecek.


Vak’a sayısı 100’ü aşan bölgelerde restoranlar da kapatılacak.

Dükkânların, eğlence ve kültür tesisi ile restoranların açık kalıp kalmayacağına “100 kuralı” çerçevesinde karar verilecek.

Spor merkezlerinde sadece bireysel sporlara ve temassız çalışma şeklinde izin verilecek. Tek başına, çiftler hâlinde veya aynı aile fertleri birlikte spor yapabilecek. Ulusal ve eyalet takımlarının profesyonel sporcuları ve yarışmacı sporcularının müsabaka ve antrenmanlarına muafiyet tanındı. Ancak sporcular seyircisiz olarak antrenmana ya da müsabakaya çıkabilecek.

Tıp merkezi veya bakım tesislerinde yemek odaları, sadece konaklayanların ağırlanmasına hizmet eden konaklama işletmelerinde mutfakları, evsizler, uzun yol otobüs şoförleri ve uzun yol şoförleri için halka açık olmayan kantinler de açık kalacak. Yiyecek ve içeceklerin paket servis olarak teslim edilmesine izin verilecek.

Bununla birlikte bir bölgede vak’a sayıları artarsa turistik amaçlı konaklama yasaklanacak. Karara göre; tıbbi tedavi, hemşirelik veya hizmeti veren merkezlerin yanı sıra her biri maskeli olmak şartıyla kuaförler de açık kalacak.

Okullarda, sınıfta öğretime sadece haftada iki korona testi ile izin verilecek. Köy-kasabad veya ilçe ya da şehir merkezlerinde 7 günlük insidans arka arkaya üç günde 200’ü aşarsa yüz yüze öğretim yasaklanacak.

Enfeksiyon Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklikle şirketlerde çalışanlara haftada bir koronavirüs (Covid-19) testi mecburi hâle getirildi.

SON 24 SAATTE 13 BİN 245 KİŞİYE COVID-19 TEŞHİSİ

Almanya’da vak’a sayılarındaki artış sürüyor. Sağlık daireleri tarafından Robert Koch Enstitüsü’ne (RKI) son 24 saatte 13 bin 245 yeni koronavirüs enfeksiyonu bildirildi. Son 24 saatte 99 kişi hayatını kaybetti.

RKI, pazartesi sabahı itibarıyla son 7 günün verileri doğrultusunda belirlenen insidansın 100 binde 136,4 olarak tespit edildiğini belirtti. İnsidans bir gün önce 129,2 olarak bildirilmişti. Bir hafta önce ise bu rakam 128 olarak kaydedilmişti.

Ancak Paskalya (Ostern) tatili sebebiyle daha az sayıda test yapıldığından yola çıkan RKI, gerçek vak’a sayısının daha fazla olabileceği ikazında bulundu. Yetkililer, önümüzdeki hafta vak’a sayılarında ciddi bir artış bekliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ