Kongre binası baskınında suçlamalar istihbarat birimlerine yöneltildi

ABD Kongre binasının 6 Ocak'ta işgaliyle ilgili ifade veren Temsilciler Meclisi eski Protokol Müdürü Paul Irving, olayların kontrolden çıkmasında kötü istihbaratın rol oynadığını söyledi.

Kongre Polisi'nin eski şefi Steven Sund ise baskının federal dairede yapılan bir dizi hatalardan kaynaklandığını savundu.

6 Ocak’ta Kongre binasına düzenlenen saldırıyla ilgili ifade veren eski güvenlik yetkilileri, olayların kontroldan çıkmasından istihbaratı sorumlu tuttu. Yetkililere göre, olaylara karşı hazırlıksız yakalanmada “kötü istihbarat” rol oynadı.


Senato’da düzenlenen oturumda ifade veren Temsilciler Meclisi’nin eski protokol müdürü Paul Irving, olayların kontroldan çıkmasında kötü istihbaratın rol oynadığını söyledi.

Kongre binasına 6 Ocak’ta düzenlenen baskının ardından istifa eden Irving, oturumda, olayların olduğu gün eldeki istihbaratın Ulusal Muhafızlar’ın binaya konuşlandırılmasını gerekli gösterir bilgi içermediğini belirtti.

Daha önce, böyle bir durumun “kötü görünebileceği” kaygısından hareketle binaya Ulusal Muhafız birliklerinin konuşlandırılmasının reddedildiği öne sürülmüştü.

Senato İç Güvenlik ve Hükümet İşleri Komisyonu ile Mevzuat Komisyonu’nun ortak oturumunda Senato ve Temsilciler Meclisi’nin aynı zamanda emniyetinden de sorumlu olan protokol müdürleri Michael Stenger ve Paul Irving ifade verdi. Senato’daki oturumlarda Kongre Polisi’nin eski şefi Steven Sund ve Washington Metropolitan Polis Teşkilatı Başkan Vekili Robert Contee’de ifadesi alındı.

Eski Başkan Donald Trump taraftarlarından oluşan kalabalığın düzenlediği saldırıdan sonra istifa eden Senato ve Temsilciler Meclisi protokol müdürleri Stenger ve Irving, ilk kez kamuoyunun karşısına çıktı.
Güvenlik yetkilileri protestoların 2020 yılında yapılan ve şiddet olaylarının az yaşandığı diğer iki Trump yanlısı gösteriye benzer olmasını beklediklerini kaydetti.

Irving Senato’nun iki komisyonuna gönderdiği yazılı ifadesinde, Trump taraftarlarının eyleminden iki ¬gün önce, 4 Ocak’ta Kongre Polisi’nin eski şefi Steven Sund ve Senato’nun eski protokol müdürü Michael Stenger’la 125 Ulusal Muhafız askerini çağırma olasılığını konuştuklarını aktardı.

Paul Irving, “Medyada tasvir edildiği gibi güvenlik duruşumuzu belirlemede ‘görünüm’ kaygısının bir rolü olmadı. İstihbaratın Kongre binasında asker bulunmasını gerekli gösterip göstermediği üzerinde konuştuk. O zamanki ortak düşüncemiz, ‘Hayır, istihbaratın bunu gerektirmediği’ şeklindeydi” ifadelerini kullandı.

Sund, Ulusal Muhafız birliklerini talep ettiğini ancak Irving’in “Ulusal Muhafızlar’ın varlığının yaratacağı görüntüye dair kaygısının bulunduğunu belirttiğini” söyledi.

Sund, Irving ve Stenger 5 kişinin hayatını kaybettiği 6 Ocak’taki baskının ertesinde istifa etmişti.

Sund Senato komisyonlarındaki oturumda, 6 Ocak’taki manzaranın benzerine, 30 yıllık polis kariyerinde daha önce hiç rastlamadığını söyledi. “Grup binanın çevresine vardığında, daha önceki gördüğüm hiçbir protestocu grubu gibi değildiler” diyen Sund, isyanın kötü planlamanın bir neticesi olmadığını, bir dizi federal dairede yapılan hatalardan kaynaklandığını savundu.

ÖZEL KOMİSYON KURULACAK

ABD Kongresi ayrıca Kongre baskınının soruşturulması için partilerüstü ve bağımsız bir komisyon kurulmasını da planlıyor. Kongre’deki bazı komisyonlar, baskının farklı yönleriyle ele alınmasının planlandığını kaydetti. Federal güvenlik güçleri, Kongre baskınına karışmakla suçlanan 230’dan fazla kişiyi tutuklamıştı. Başkan Joe Biden’ın Adalet Bakanlığı’na aday gösterdiği Merrick Garland da Pazartesi günü Senato Adalet Komisyonu’nda düzenlenen onay oturumunda Kongre saldırısına ilişkin soruşturmanın önceliklerinin başında geleceğini söyledi.

Saldırıda biri Kongre polisi toplam beş kişi hayatını kaybetmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ