Karadeniz’de tansiyon yükseldi: Rusya, İngiliz savaş gemisine uyarı ateşi açtı

Rus savaş gemisi, Karadeniz’de ‘sınır ihlali’ gerekçesiyle İngiliz savaş gemisine uyarı ateşi açtı.

Karadeniz’de Rusya ile İngiltere arasında gerilim yaşandı.

RIA haber ajansının duyurduğu gelişmeye göre, Rus savaş gemisi, Karadeniz'de Rusya sınırını ihlal eden İngiliz savaş gemisine uyarı ateşi açtı.


Rusya Savunma Bakanlığı da olayı doğrulardı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, İngiliz Kraliyet Donanması'na ait bir destroyer olan HMS Defender'ın Rusya'nın Karadeniz'deki deniz sınırlarını ihlal etmesinin ardından bir Rus savaş gemisinin uyarı ateşi açtığını bildirdi.

Açıklamada İngiliz savaş gemisinin Rus karasularından çıkarılması için savaş uçaklarının kullanıldığı bilgisini de yer aldı.

Reuters'ın yerel kaynaklara dayandırdığı haberine göre, İngiliz savaş gemisi Rus karasularını terk etti.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, NATO'nun Rus karasuları yakınlarında faaliyetlerinde kayda değer artış olduğunu belirtti ve 'provokatif' olarak nitelediği eylemleri kınadı.

Rusya Savunma Bakanlığı İngiltere'nin Moskova Ateşesi'ni bakanlığa çağırdı.

İNGİLTERE UYARI ATIŞINI REDDETTİ

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise HMS Defender'a ‘herhangi bir uyarı atışının yapılmadığı' belirtildi.

Açıklamada, “Kraliyet Donanması gemisi, uluslararası hukuka uygun olarak Ukrayna karasularından zararsız geçiş yapıyor” ifadeleri yer aldı.

ARKA PLAN

İngiltere ve müttefikleri, Moskova'nın bölgeyi 2014'te bölgede kontrolü ele geçirmesinin ardından, Kırım'ı Rus toprağı olarak tanımıyor.

Rusya’nın İngiliz gemisinin ihlal yaptığını duyurduğu Felenk, Kırım'ın kara suları içinde bulunuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ