İsrail polisi öldürdüğü gazetecinin tabutunu taşıyan kişilere coplarla sadırdı

Batı Şeria’da üstünde ‘basın’ yazılı yeleği bulunmasına rağmen İsrail keskin nişancıları tarafından başından vurularak öldürülen Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin cenaze töreninde İsrail askerleri tabutu taşıyan kalabalığa coplarla saldırdı.

Batı Şeria’da üstünde ‘basın’ yazılı yeleği bulunmasına rağmen İsrail keskin nişancıları tarafından başından vurularak öldürülen Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin cenaze töreninde İsrail askerleri tabutu taşıyan kalabalığa coplarla saldırdı. İsrail askerlerinin tabutu taşıyan kişilerin ellerine ve bacaklarına acımadan coplarla saldırması sonucu tabutu yere düştü.

Batı Şeria’da İsrail güçlerinin açtığı ateş sırasında öldürülen El Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile’nin cenazesine binlerce kişi katıldı. Akile’nin cenazesini eski Kudüs’teki Fransız hastanesinden alarak tabutu omuzlarında taşıyan gruba İsrail polisi coplarla müdahalede bulundu. Hastane önünde Filistin bayraklarıyla toplanan kalabalığa biber gazı sıkan İsrail polisi daha sonra Akile’nin ailesine, cenazeyi bir Katolik Kilisesi’ne taşımaları için izin verdi.


Ancak İsrail askerleri bu sefer de tabutu taşıyan kişilere coplarla saldırdı. Akile’nin tabutunun düşmemesi için yoğun bir çaba gösteren kişiler yaşanan kaos ortamında bir ara tabutu yere düşürdü. İsrail polisinin özellikle Filistin bayrağı taşıyan kişilere saldırması üzerine Filistinliler ile İsrail askerleri arasında arbede yaşandı. Bunun üzerine Akile’nin cenazesi yeniden Fransız hastanesinin morguna götürüldü.
 
Morgun önünde bir süre bekledikten sonra tabutun cenaze arabasına yüklenmesine izin veren İsrail askerleri, cenaze aracının çevresinde güvenlik kordonu oluşturarak tabutla beraber yürümek isteyenlerin yaklaşmasına müsaade etmedi.

Günün ilerleyen saatlerinde gazeteci Şirin Ebu Akile için Doğu Kudüs’teki Yunan Katolik Kilisesi’nde cenaze töreni yapıldı. Cenaze törenine Akile’nin yakınları, meslektaşları ve binlerce kişi katıldı. Sokaklarda binlerce kişi Filistin bayrakları sallayıp slogan atarak Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesine tepki gösterdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ