Hollanda istihbaratı: Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sızan Rus subayı yakalandı

Hollanda İstihbarat Servisi (AIVD), sahte Brezilya kimliği ile Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sızmayı başaran Rus Askeri İstihbaratı personeli bir subayın tutuklandığını açıkladı.

Hollanda Genel İstihbarat ve Güvenlik Servisi (AIVD), Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (ICC) sızan Rus ajanının tutuklandığını duyurdu. 

Olay, nisan ayında meydana geldi.


AIVD'den Hollanda medyasına yapılan açıklamaya göre, GRU mensubu 36 yaşındaki Rus subay Sergey Vladimirovich Cherkasov, sahte bir Brezilya kimliğiyle ICC'ye staj başvurusunda bulundu.

"Viktor Muller Ferreira" adını kullanan Rus subay, uluslararası mahkemede stajyer olarak çalışmaya başladı.

Farklı uluslararası gizli servislerin iş birliği sonucu gerçek kimliği ortaya çıkarılan Cherkasov, Nisan ayında Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki Schipol Havalimanı'nda tutuklandı.

Brezilya'ya iade edilen ve tutukluluğu süren Rus subay hakkında bir ceza davası açıldı. Hollandalı yetkili, soruşturmayı etkilememesi için olayın şimdi açıklandığını bildirdi.

Uluslararası mahkeme, şu anda Rusya'nın Ukrayna'da işlediği olası savaş suçlarını araştırıyor.

AIVD Genel Müdürü Erik Akerboom, bu çapta bir istihbarat subayının tutuklanmasının nadir görülen bir durum olduğunu söyledi.

Rus subayın uluslararası mahkemede çalışmaya başarmasının tehdit edici bir durum olduğunu söyleyen Akerboom'a göre, Cherkasov, GRU için çok önemli olan bilgilere ve kişilere erişim kazanmış; mahkemedeki birkaç ceza davasını da etkilemiş olabilir.

Rus Askeri İstihbaratı'nın Cherkasov'un gerçek kimliği gizlemek için yıllarını harcadığını söyleyen Hollandalı yetkili, "Bu çok büyük bir çaba. Saf değiliz ve onun kalibresinde başka insanların da ortalıkta dolaştığını varsayıyoruz. Bunun olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak bunu ortaya çıkarılması nadiren görülüyor" dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ