Guardian yazarı Tisdall: Erdoğan tüm dünya için tehdit, onu şutlayın!

BBC Türkçe’nin aktardığına göre gazetenin dış politika yazarlarından Simon Tisdall imzalı yazıda Erdoğan’ın artırılmış yetkilerle yeniden cumhurbaşkanlığına seçilmesinin uluslararası toplum için ‘korkutucu bir gelişme’ olacağı savunuldu.
Guardian dış politika yazarı Simon Tisdall: 15 yıl önce iktidara gelen Erdoğan, mahallenin kabadayı çocuğu olmaktan çıkıp jeostratejik bir tehdide dönüştü. Türkiye’deki seçmenlerin sadece kendilerine karşı değil dünyaya karşı da görevleri var. Onu şutlayın.
Erdoğan’ın hem Türkiye hem de dünya için tehdit olduğunu öne süren Tisdall, “15 yıl önce iktidara gelen Erdoğan, mahallenin kabadayı çocuğu olmaktan çıkıp jeostratejik bir tehdide dönüştü”dedi.

‘ADI KONMAMIŞ DİKTATÖR’


Tisdall, Erdoğan’ın ‘fevri ve kindar’ yönetiminin Türkiye’nin Avrupa ve ABD için güvenilir bir dost olmaktan çıktığını belirtirken, 24 Haziran’da tekrar seçilmesi durumunda adı konmamış bir diktatör olarak Erdoğan’ın Suriye ve Ortadoğu’da daha da istikrarsızlığa yol açacağını öne sürdü.

‘ERDOĞAN OSMANLI SULTANLIĞI YARATMA EĞİLİMDE’

Erdoğan’ın tüm İslam dünyasının lideri olma arzusunda olduğunun 2011’de Hüsnü Mübarek’in devrilmesinden sonra Mısır’a yaptığı ziyarette ortaya çıktığını anlatan Tisdall şöyle yazdı: “Erdoğan hâlâ yeni bir Osmanlı sultanlığı yaratma eğiliminde. Ama bu fikri, Davutoğlu’nun öngördüğü selim yapıdan çok farklı. Aksine bu fikir komşularla sorunlardan besleniyor. Gerginlik ve çatışmadan beslenen bir siyasetçi olarak bu tür bölünmeler Erdoğan’ın değirmenine su taşıyor. Farazi milli düşmanlar yaratarak oy topluyor, ya da topladığını sanıyor. Bu çerçevede Türk ordusu Kuzey Irak’ta Kandil dağlarında operasyonlarını yoğunlaştırdı. Bu tür tehlikeli askeri tecavüzlere ne Tahran ne de Bağdat onay verdi. Ama kibirli Erdoğan’ın umrunda değil.”

‘ERDOĞAN’IN KÜRT TAKINTISI’

Tisdall şöyle devam etti: “Bu rastgele şiddet, Erdoğan’ın çözdüğünü söylediği ‘Kürt sorunu’na tipik her koşulda mantıksızca yaklaşımını temsil ediyor. Erdoğan’ın başarısızlığının bedelini Kürt siviller ödüyor. Demir parmaklıklar arkasından seçim kampanyası yürüten rakibi Selahattin Demirtaş gibi Kürt siyasetçiler ya hapse giriyor ya da başlarına daha kötü şeyler geliyor. Erdoğan’ın Kürt takıntısı, Suriye-Türkiye sınırındaki gerginliği de artırıyor. Batı yanlısı Suriyeli Kürt güçleri püstkürmek için bu yılın başlarında aldığı Afrin’i işgal kararı ne ABD ve müttefiklerinin IŞİD’le mücadelesine ne de Esad karşıtı güçlere yardımcı oldu.”

‘ONU ŞUTLAYIN’

Tisdall yazısını şöyle bitirdi: “Genel tablo daha geniş bir alanda kötüleşmeye işaret ediyor. Bu hafta ABD Senatosu, Kongre üyelerinin Erdoğan’ı, dünya genelinde Amerikan çıkarlarına zarar vermek için aktif olarak çaba harcamakla suçlamasından sonra Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının satışını engelleme girişiminde bulundu. İnsan hakları normları ve ortak demokratik standartlara meydan okuması ve Rus lider Vladimir Putin’le giderek artan askeri yakınlaşması, mülteciler ve AB üyeliği nedeniyle Avrupa ülkeleriyle yaşanan gerginlik, Erdoğan’ın yeniden bir beş yıl için daha seçilmesi halinde tırmanacak. Türkiye’deki seçmenlerin sadece kendilerine karşı değil dünyaya karşı da görevleri var. Onu şutlayın.”
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ